Oldalak

2011. 10. 12.

GLUTÉNMENTES TÍZÓRAI, UZSONNA ÖTLETEK AZ IR DIÉTÁBAN

Sajnos elég gyakori, hogy a lisztérzékenység inzulinrezisztenciával párosul. Ez egy olyan életmódváltást követel meg a betegektől, aminek egyik része a rendszeres mozgás, a másik pedig a cukorbetegekéhez hasonló "diéta", vagyis a finomított szénhidrátok, cukrok kiiktatása.
A legfontosabb szabály, hogy mellőzni kell a fehér lisztből készült kenyereket, péksüteményeket, tésztaféléket és cukorban gazdag édességeket.
Érdemes naponta sokszor keveset enni (5-6 alkalom) és rostban gazdag, alacsony glikémiás indexű (lassan felszívódó) szénhidrátokat fogyasztani. Ébredés után tanácsos mihamarabb reggelizni és lefekvés előtt is rágcsálhatunk valamit.
Arra is figyelni kell, hogy reggel és este inkább lassú szénhidrátokat (pl. zabpehely, rostban gazdag zöldségek) fogyasszunk és napközben együnk gyorsabb szénhidrátokat (pl. tejtermékek, gyümölcsök).

GLUTÉNMENTES SPENÓT FŐZELÉK LISZT ÉS ZSEMLE NÉLKÜL

A spenótfőzeléket könnyedén el lehet készíteni lisztes sűrítés és zsemle nélkül. Ez nagyban megkönnyíti például azoknak a családtagoknak, barátoknak a helyzetét, akik lisztérzékeny vendégüknek szeretnének ezzel az étellel kedveskedni, és az IR diétába is jobban belehelyezhető.

2011. 09. 16.

GM ÉLELMISZEREK LONDONBAN

Ma már egyre többen jönnek-mennek a nagyvilágban és sokan töltenek el rövidebb-hosszabb időszakokat külföldön. Most, hogy már fél évet töltöttünk el itt Londonban, elég sok tapasztalatom van az ételeket, alapanyagokat illetően. Úgy gondolom, sokaknak hasznos lesz ez a kis összefoglaló.

2011. 07. 10.

KARAJSZELETEK VELESÜLT KRUMPLIVAL, PÁROLT LILAKÁPOSZTÁVAL

KARAJSZELETEK
Gyakran készítek tepsis ételeket, mert egyszerű és gyors megoldás. Az egyik ilyen verzió a karajszeletek krumplival.
A nyers krumplikat megpucolom, megmosom és karikára vágom. A jénai alját kicsit kiolajozom és belefektetem a krumpliszeleteket. Erre kerül jó sok felkockázott hagyma, esetleg fokhagyma, majd a hússzeletek. A karajt általában Steak fűszersóval (vigyázni kell, mert a bolti fűszerkeverékek gyakran tartalmaznak glutént) szoktam ízesíteni, ami elég intenzív ízű, így a krumplira akár még só se kell, mert ahogy együtt sülnek, átveszi a fűszerezést. Meg lehet bolondítani bacon-nal is.
Egy pici olívaolajjal a tetejét is meglocsolom, letakarom alufóliával és 1-1.5 órán án sütöm, majd a végén alufólia nélkül is pirítok rajta.

PÁROLT KÁPOSZTA

Hozzávalók: 1 lilakáposzta, 1 fej vöröshagyma, 1-2 ek. édesítőszer vagy cukor, 1-2 alma, 1 dl vörösbor, víz, 1 babérlevél, só, köménymag.

Elkészítés:
A káposztát csíkokra vágtam és besózva állni hagytam kb. fél órát. Amikor letelt,  elkezdtem pirítani a hagymát és amikor már kezdett megpuhulni, rászórtam az édesítőszert. Mivel ez nem úgy viselkedik, mint a cukor, nem nagyon tudtam karamellizálni, de az íze a lényeg. Hozzáadtam a káposztát, reszelt almát, és rögtön felöntöttem a borral és egy kis vízzel. Ízesítettem a babérlevéllel és köménymaggal, majd kb. 1 órán át pároltam lefedve. Időközben mindig pótoltam a vizet. Amikor a káposzta már megpuhult, levettem a fedőt és addig vártam, amíg elfőtte a levét.

2011. 05. 25.

HŰSÍTŐ TIPPEK

Amióta cukormentes diétán vagyok, az édesítőszeres teán kívül leginkább szénsavmentes ásványvizet iszom. Korábban az ízesített szénsavmentes vizet szerettem, de sajnos azokat is cukorral édesítik, így maradt a sima víz. Egy idő után unalmas tud lenni, így gondoltam kipróbálok valamit, amit nemrégiben egy filmben láttam. Uborkás víz.
Szokás a vízbe citromkarikát tenni vagy akár limonádét készíteni, de ennél messzebb nem gyakran megy az ember. Hajtott a kíváncsiság, hogy milyen lehet az uborkával ízesített víz és azt kell mondjam, nekem bevált. Izgalmassá és frissítővé teszi a szimpla vizet. Fél liter vízbe 2 karikát tettem és már néhány perc után érezhető az ízhatás. Lehűtve vagy jégkockával igazi nyári frissítő lehet.
Ma már elég sokféle ízesített ásványvizet árulnak, ebből kiindulva kipróbáltam gyümölccsel is (pl. eper). Jó megoldás a cukorbetegek, inzulinrezisztenciások számára vagy azoknak, akik szeretik kerülni a mindenféle mesterséges ízesítőket, adalékanyagokat.

2011. 05. 24.

GLUTÉNMENTES KEKSZ

Hozzávalók:
150 g gluténmentes liszt
50 g mandulaliszt
1 tojás
90 g vaj
0.5 dl tej (lehet laktózmentes vagy növényi tej)
sütőpor

édesítőszer (vagy cukor)

Elkészítés:
A lisztet elkevertem a sóval, sütőporral. A vajat kicsit megolvasztottam, elkevertem benne 1-2 ek. édesítőszert, és hozzáadtam a liszthez a tojással együtt. Jól elkevertem, majd belekerült egy kis tej is. A tésztának száraznak kell lennie, épphogy csak formázható legyen, ettől lesz keksz állagú. Kis gombócokat tettem a tepsibe és szétlapítottam őket. 180 fokon kb. 15 percig sütöttem.

2011. 05. 19.

A LISZTÉRZÉKENYSÉG AZ ORVOSOK ÉS BETEGEK KÖRÉBEN

Amióta a blog létezik, rengetegen megkerestek ezerféle kérdéssel, problémával. Az egyesület fórumát is rendszeresen olvasom, és egyre csak azt veszem észre, hogy mind a betegek, mind az orvosok hajlamosak félvállról venni a lisztérzékenységet. 
Természetesen ez nem mindenkire igaz, de a betegséggel kapcsolatos információk sajnos elég vegyesen vannak kezelve. Számomra egyre felháborítóbb, hogy az orvosok körében nem egy olyan szakembert találunk, aki egyáltalán nincs tisztában a coeliakia-val, és ennek ellenére kezeli a lisztérzékeny betegeket. Az évek során nem egy olyan esettel találkoztam, hogy valaki kifejezetten orvosi utasításra hagyta abba a gluténmentes diétát. Olyan is előfordul, hogy a beteg bizonytalanodik el, ha a családtagok, ismerősök próbálják hitegetni bármiféle reménykeltő megoldással.

2011. 05. 17.

GLUTÉNMENTES LEKVÁROS TÁSKA

A gluténmentes levelestésztát felolvasztottam szobahőmérsékletűre, majd lisztezett deszkán kinyújtottam és négyzeteket vágtam ki belőle. Mindegyikre egy-egy ek. diabetikus lekvárt halmoztam és háromszög alakúra összezártam őket. A széleket villával összenyomkodtam, így össze is tapadt és gusztusos péksüti formát adott neki. A tetejüket  megkentem tojással és pirulásig sütöttem.

GLUTÉNMENTES BANÁNKENYÉR

HOZZÁVALÓK
2 banán
100 g gluténmentes liszt vagy süteménypor
1-2 ek. édesítőszer (vagy cukor ízlés szerint)
1 tojás
75 g vaj
sütőpor





ELKÉSZÍTÉS
A banánokat villával összetörjük. A liszthez hozzáadjuk a sót, sütőport, tojást. A vajat kicsit megolvasztjuk, elkeverjük az édesítőszerrel és ezt is a liszthez keverjük, majd hozzáadjuk az összetört banánt. A masszát kenyérsütő formába öntjük és 20-30 percig 190 fokon megsütjük.

2011. 05. 16.

RAKOTT SPÁRGA

HOZZÁVALÓK
60-80 dkg spárga
3 doboz tejföl
4 tojás
fokhagyma
parmezán sajt




2011. 05. 09.

GLUTÉNMENTES MOGYORÓS MUFFIN

HOZZÁVALÓK
15 dkg gluténmentes liszt
sütőpor
keserű kakaópor
fahéj
1 tojás
1-2 ek. natúr mogyorókrém
édesítőszer/cukor ízlés szerint
1-1.5 dl tej

ELKÉSZÍTÉS
Az alapanyagokat összekevertem, a tésztát muffinformába töltöttem és kb. 20-30 percig sütöttem.

2011. 04. 27.

GRILLEZETT LAZAC VÖRÖSLENCSE SALÁTÁVAL


A húsvéti menü egyike volt. Gyors, tápláló és nagyon finom.

A lazac szeleteket sóval, borssal, fokhagymasóval és gyömbérrel fűszereztem és serpenyőben kisütöttem őket egy kis olívaolajon.

Köretként vöröslencse saláta készült hozzá.
Fontos tudni, hogy a vöröslencsét nem kell beáztatni és a főzési idő is csak 10-20 perc. Ezalatt elveszíti vörös színét és kissé püré állaga lesz. A főtt vöröslencse inkább sárgás színű.
A lencsét (kb. 150 g) felöntöttem vízzel, belekerült 2 babérlevél és 1 nyers hagyma egészben, valamint só, bors. Amikor megpuhult, leszűrtem és összekevertem az öntettel. Ez felkarikázott újhagymából (2 szál), 2 ek. fehérborecetből, 1 ek. dijoni mustárból és egy pici édesítőszerből állt, ez esetben agave szirup. (Az édesítőt lehet cukorral helyettesíteni persze.)

2011. 04. 21.

HÚSVÉT

Itt Angliában már holnap megkezdődik az ünnep, ugyanis a Nagypéntek is szabadnap. Leginkább bárány kerül ilyenkor terítékre, de a friss kalács és hot cross bun is hagyományos, amiből gluténmentes verziót is lehet kapni a nagy élelmiszerláncokban.
Programként a tojásvadászat, tojásgurító verseny a jellemző, a locsolás itt nem divat. A 4 napos szünet miatt sokan ilyenkor elmennek kirándulni, kiszabadulnak a városból, de a városon belül is érdekes programok várják az embereket (fesztiválok, vásárok, ünnepségek).

Nagyon kellemes húsvétolást kívánok mindenkinek!

2011. 04. 18.

GLUTÉNMENTES REBARBARA MÁRTÁS

A REBARBARA

Ázsiából származó növény, aminek a szárát szokás fogyasztani. Szinte ugyanúgy néz ki, mint a zellerszár, csak pirosas színű. Európában az 1700-as években kezdték el használni, eleinte csak gyógynövényként, majd parkok díszítőelemeként is funkcionált. Kb. ápr-jún-ig kapható.
Elég savanyú (az egresre hasonlít), ezért gyakran szokták más gyümölcsökkel párosítani (pl. eper).

Főzéskor levet ereszt, így csak kevés vizet kell aláönteni. Fűszerként gyakran használják hozzá a fahéjat, gyömbért, vaníliát.
A spárgához hasonlóan kell megtisztítani, a két végét levágni, majd a vékony héját lehúzni.
Készíthetünk belőle süteményt, sült húsokhoz mártást, krémlevest vagy akár köretként, lekvárként is ízletes lehet. Szörpöt vagy bort is készítenek belőle.
Kevés kalória van benne, miközben gazdag rostban, vitaminokban és ásványi anyagokban (A, B, C, kalcium, kálium, magnézium, foszfor, vas, szelén). Hatásai: vizelethajtó, hashajtó, salaktalanító, étvágyjavító.

2011. 03. 24.

NARANCSOS ÉDESKÖMÉNY SALÁTA

Az édeskömény* egy jellegzetes ízű, finom gyógynövény/fűszer. Leginkább halételekhez fogyasztják, illetve salátákba szokták tenni, de akár köret is készülhet belőle.

SALÁTA ELKÉSZÍTÉSE
A lilahagymát besózva állni hagyom 15-30 percig. Közben egy édesköményt vékonyan felszeletelek, a narancsot és hagymát felkockázom. Egy tálba teszem őket és megszórom magokkal (pl. szotyi, dió, mandula, mogyoró). Öntetként pedig egy pici ecet és cukor (édesítő) kerül rá.

*Édeskömény: puffadás és erjedésgátló, hurutoknál köptető és nyákoldó hatású, rendszertelen menstruáció kezelésére is szokták alkalmazni, enyhíti a klimax tüneteit... alacsony kalóriatartalmú...tartalmaz A, C vitamint, vasat, folsavat.

2011. 03. 22.

GLUTÉNMENTES ZÖLDBORSÓLEVES

Ha valami nagyon gyors és melengető ételt akarsz készíteni...
Mivel mirelit borsóval dolgozom, ez tényleg 10-20 perc alatt megvan és nagyon jól tud esni egy hideg téli napon.

Egy kis újhagymát pirítotok olívaolajon, majd hozzáadom a mirelit zöldborsót és minirépákat. Felöntöm vízzel és sóval, borssal, fokhagymasóval, bazsalikommal és petrezselyemmel fűszereztem. Amikor a zöldségek megpuhultak, (laktózmentes) tejföllel behabarom és (laktózmentes) reszelt sajtot szórok bele. Megvárom amíg újra felforr és a sajt is beleolvad és már szedtem is a tányérba. :)

2011. 03. 21.

SERTÉSSZELET "HENTES" MÓDRA

HOZZÁVALÓK (2 főre):
4 hús szelet (pl. karaj), néhány szelet bacon/sonka, 1-2 dl vörösbor, 2-3 újhagyma, 1-2 paradicsom, ecetes uborka, 1-2 ek. tejföl, gluténmentes liszt/keményítő

ELKÉSZÍTÉS
A bacont felkockáztam és elkezdtem pirítani. Kis idő múlva belekerült a karikára vágott újhagyma, majd a felkockázott paradicsom és ecetes uborka. Amikor mind megpuhult, kiszedtem és félretettem őket. A maradék zsiradékon megpirítottam a hússzeleteket, majd felöntöttem egy kis vörösborral, vízzel és gluténmentes leveskockát morzsoltam bele. (A húsra só, bors, fokhagymasó került.) Addig pároltam, míg a hús megpuhult. Ekkor a húst kivettem, a hagymás-sonkás-paradicsomos-uborkás egyveleget visszatettem a serpenyőbe. Ha túl kevés a folyadék, fel lehet még önteni vízzel vagy borral. Amikor az alkolhol már elpárolgott, a levet egy kis kukoricalisztes tejföllel besűrítettem. Tálaláskor a hússzeletekre pakoltam a darabos mártást. Pikáns, ízletes étel, legjobb rizzsel párosítva.

2011. 03. 20.

NARANCSOS-CSOKIS MUFFIN



HOZZÁVALÓK (12 muffinhoz):
130g gluténmentes lisztkeverék
60g rizsliszt
60g mandulaliszt
1 ek. sütőpor
csipet só
80g vaj
3-4 ek. cukor
1 zacskó vaníliás cukor
1 narancs
1 tojás
pici tej


ELKÉSZÍTÉS:
A vajat habosra keverjük a cukorral vagy egy kis édesítőszerrel. A liszthez hozzáadjuk a sót, sütőport, majd cukros vajat, 1 narancs reszelt héját, levét és 1 tojást. Jól elkeverjük és annyi tejet teszünk hozzá, hogy sűrű muffin tészta állagú legyen. Belekanalazzuk a muffinsütő formákba, és mindegyik muffin közepébe nyomunk kis kocka csokit. Kb. 180 fokon 20-25 percig sütjük.

2011. 02. 21.

GLUTÉNMENTES PIZZA LONDONBAN - ÉTTEREMAJÁNLÓ

Múlt hétvégén teszteltük a Cotto Pizzériát: italiancotto.co.uk

A Waterloo állomás közelében, a London Eye-tól nem messze található. Családias, kellemes környezet fogadja a vendégeket. Az ételek pedig nagyon finomnak bizonyultak.
Mint kiderült, egy olasz család üzemelteti az éttermet, akik azért kínálnak gluténmentes pizzát, mert a tulaj is lisztérzékeny (immáron 22 éve).
Már az asztalfoglalásnál megkérdezték, hogy lesz-e lisztérzékeny vendég, majd az étteremben odajött a tulajdonos és megkérdezte, kiről is van szó. Habár már ránézésre sejtette (a vékony alkatomból)... :)
Az étlapon meg van jelölve, mely ételeket készítik el gluténmentesen is és a pizzákon, tésztákon kívül elég sok desszertet is kínálnak a lisztérzékenyek számára.
Nem tudom, hogy a Valentin nap miatt vagy amúgy is ilyen sokan szokták látogatni a helyet, de azt hiszem érdemes telefonon asztalt foglalni, főként péntek vagy szombat este.
(Sajnos vasárnap zárva van, mint ahogy nagyon sok étterem Londonban, ezt érdemes figyelembe venni a tervezésnél.)

2011. 02. 18.

GLUTÉNMENTES ZABPEHELY KEKSZ

HOZZÁVALÓK
100g gluténmentes liszt
150g gluténmentes zabpehely
100g vaj
1 tojás
csipet só
sütőpor
120g cukor vagy ennek megfelelő édesítőszer
Csokis változatba: 1-2 ek. keserű kakaó
Almás változatba: 1 reszelt alma, fahéj, gyömbér, szegfűszeg

GYORS VACSI SPÁRGÁBÓL

Az újkrumpli héját nagyjából ledörzsöltem, megmostam és nagyobb kockákra vágtam. Meglocsoltam pici olajjal, majd megszórtam sóval és rengeteg fokhagymával.  Betoltam a sütőbe és addig sült, amíg félig megpuhult. Ekkor a tetejére került a spárga, arra pedig a sonka. (Eredetileg bacon-be akartam tekerni a spárgákat, de így is jó volt.) Rászórtam még néhány félbevágott koktélparadicsomot és ment vissza a sütőbe.



*Spárga:
Tartalmaz káliumot, magnéziumot, kálciumot, folsavat, vasat, sok benne a A, B, C, E, K vitamin. Nagyon kevés benne a kalória, könnyen emészthető zöldség (magas rosttartalma miatt). Segít a méregtelenítésben, lúgosító, vízhajtó, vértiszító, vérnyomáscsökkentő. Jót tesz a szívnek, májnak és a bőrnek. Fájdalomcsillapításra, gyulladáscsökkentésre is használható.

2011. 02. 17.

GLUTÉNMENTES SÓS MUFFIN

HOZZÁVALÓK
110 g gluténmentes liszt, csipet só, sütőpor, reszelt sajt (ízlés szerint), 1 tojás,  kb. 1 dl tej (ez a tésztától függ), 1-2 ek. olaj, gomba, bacon, hagyma, fokhagyma, fűszerek

ELKÉSZÍTÉS
Megpirítod a bacont, rádobod a hagymát, fokhagymát és ha megpuhultak, jöhet a gomba. Néhány perc alatt az is megpirul. Sóval, borssal, kakukkfűvel, petrezselyemmel, ízesítettem. Összekevertem a lisztet, sütőport és sót, hozzáadtam a tojást, pirított hagymát, gombát és reszelt sajtot és annyi tejet, hogy sűrű muffin tészta állagot kapjak. A tésztát muffinformába adagoltam és 200 fokon 25 percig sütöttem.

2011. 02. 12.

A BÁRÁNY

Egész héten az volt a tervem, hogy szombaton bárányt sütök. Ehhez beszereztem két szép nagy darab csontozott új-zélandi báránylapockát.
Kell egy nagy visszazárható fagyasztós zacsi. A zacsiba olívaolajat, rengeteg rozmaringot, fokhagymadarabokat tettem. Háromba vágtam egy citromot, kicsit belefacsartam a levüket a zacsiba és a darabokat is beledobtam. A báránydarabokat eleve hálóval kötözve, feltekerve kaptam. A két vége felől bőven megtömködtem fokhagymadarabokkal, majd a zacsiba raktam őket és persze jól összeráztam. Így töltöttek el egy utolsó éjszakát kettesben a hűtőben.

Reggel kivettem őket a zacsiból és egy tepsibe ültettem őket. A maradék fokhagymákat, amit még lehetett beletömtem, a többit csak közéjük raktam. A citromdarabokat ki lehet dobni. Volt bárány-leveskocka. A zacsiból a levet egy tálkába töltöttem és egy kockát szétnyomkodtam benne, így egy szószfélét kaptam. Ezzel bedörzsöltem még a báránykáimat mielőtt alufóliával takargattam be őket. Előbb 20 percig 220 fokon sültek, majd visszavettük 160 fokra és így sültek még másfél órát. További 20 percig még pirultak ezután a fólia nélkül. Az eredmény omlós, puha, íncsiklandozó bárányhúsi.
Köretképp főtt, pirított krumpli és grillezett bébizöldség dukál. Kiváló szombati ebéd!

2011. 01. 21.

LONDONBAN TÖLTÖTT ELSŐ HETEK

Január elején megérkeztünk Londonba, néhány hét alatt is teljesen pozitív kép alakult ki. Sok területen lenne mit tanulnunk az angoloktól, de mivel ez egy gasztroblog, leginkább étkezés szempontjából szeretném bemutatni..

Az élelmiszerek közül van néhány dolog, amiből itt hiány van vagy nem lehet igazán jót kapni, mint például pirospaprika, tejföl, virsli- és kolbászfélék na és túrórudit vagy nokedliszaggatót se keressen itt senki.
A kinti magyarok általában néhány havonta hazautazva szerzik be a nagyobb adag pirospaprikát és túrórudival, házi kolbásszal.. felszerelkezve térnek vissza. :) Illetve itt is van pl. magyar és lengyel bolt, ahol be lehet szerezni a tipikus magyar élelmiszereket.
Az angolok is használnak sour-cream-nek nevezett "tejfölt", de ennek leginkább olyan íze van, mint a tejföl és joghurt keverékének. Meg kell mondjam, nekem ez is ízlik, pl. tzatziki-hez tökéletes és a legutóbb készített rakott krumpliban is nagyon finomnak tetszett. Ezzel nekem nem lesz "bajom". :)