Oldalak

2010. 04. 29.

GLUTÉNMENTES CSERESZNYE KRÉMLEVES ÉS MOZARELLÁS CSIRKE

Drága férjemnek köszönhetően mostantól sok minden könnyebb lesz a konyhában.
Korábban egy olyan készletünk volt, amiben kézimixer, -haverő és egy aprítógép volt, az aprító része viszont sajnos tönkrement, és pl. a madártejhez a rengeteg tojást  elég fárasztó kézi habverővel felverni, még ha motoros is. :) 
Régóta terveztem egy komplett robotgép beszerzését, most jött el az ideje. Nagyon örülök neki, most még inkább kedvem lesz mindenféle finomságok készítéséhez. :)
(Praktikus kis gép, minden alkatrész elfér a gépben, a különböző szeletelőbetéteknek külön kis "fiókjuk" van.)

A reggelt természetesen egy banánturmix-szal kezdtük és ebédre is "muszáj" volt kipróbálnom, így krémleves készült, méghozzá cseresznyéből.

Cseresznye krémleves:
Néhány év alatt rengeteg kompót gyülemlett fel a "kamraszekrényben" a családtagoktól, így eszembe jutott, hogy kéne már velük kezdeni valamit. Egyébként is krémlevest terveztem, így esett a választás az egyik cseresznye befőttre.
A cseresznyéket kimagoztam és pépesítettem, majd hozzáadtam kis vizet és elkezdtem főzni. Fűszerként pici sót, cukrot, vaníliáscukrot, fahéjat és forralt bor fűszerkeveréket használtam. Kis ideig forraltam, majd kukoricalisztes tejföllel behabartam. Díszítésként tejszínhabot tehetünk a tetejére.

A leveshez egy kis paradicsomos-mozarellás csirke készült. Ezt is nagyon egyszerű elkészíteni.
A csirkemellet vékony szeletekre vágtam, sóztam, borsoztam és hirtelen kisütöttem egy serpenyőben. A jénai aljára helyeztem őket egymás mellé, megszórtam bazsalikommal, ráhelyeztem a paradicsom, póréhagyma karikákat majd a mozarella szeleteket. Lefedetlenül betoltam a sütőbe és kb. 20-25 percig sült, amíg ráolvadt a sajt.

2010. 04. 27.

GLUTÉNMENTES FEHÉRBABFŐZELÉK

A mai ebédre egy fehérbabkonzerv volt az alap. Szeretek betárazni lencséből, babból konzerveket, hogy bármikor elő tudjam venni, ha nem volt idő vagy csak nem volt előre betervezve az áztatás.
Ilyen formában tulajdonképp a bab (vagy lencse) már elég puha és csak az ízvilágot kell megadni, illetve főzelék esetén besűríteni.

A mai főzelék úgy készült, hogy hagymát majd fokhagymát pirítottam a lábosban pici olívaolajon. Erre került rá a felkockázott füstölt tarja, amit picit átpirítottam, hogy kijöjjenek az ízek. Ezután belekevertem a babot is  és felöntöttem vízzel (annyira, hogy ellepje). Fűszerként babérlevelet, bazsalikomot, egy pici tárkonyt használtam a són kívül. Kis ideig főztem az egészet, majd mustárral és kukoricaliszttel összekevert tejföllel sűrítettem.

GLUTÉNMENTES MOGYORÓS SÜTI

Hétvégén vendégváróként erre esett a választás, érdemes volt kipróbálni. Az alapötlet Lilahangyától származik, de néhány dolgot változtattam rajta.

Hozzávalók:
4 tojás
1 tk vaníliakivonat (én ezt vaníliáscukorral helyettesítettem)
200 g cukor
egy csipet só
200 g mogyoró
150 g aszalt sárgabarck
250 g gluténmentes liszt (pl. Coelipan)
1 tk sütőpor
1 kk reszelt szerecsendió
kb. 200 g sárgabarack lekvár

Elkészítés:
Az aszaltbarackot az eredeti recept szerint Tokaji aszúba kell áztatni, én ezt kihagytam, lévén, hogy nálunk szinte sosincs itthon alkohol. Szerintem így is nagyon fincsi lett. 1 zacskó barackot feldaraboltam pici kockákra, a sótlan pörkölt mogyorót pedig férjem mozsárban összeaprította.
A tojásokat a cukorral, vaníliával össze kell keverni, hozzáadni a barackot és mogyorót, majd az egészet a sütőporos, szerecsendiós liszthez adni. Én a sütikhez mindig Coelipan-t használok és egy az egyben be szoktam helyettesíteni. Mivel én nem használtam aszút, így a tésztához néhány kanál laktózmentes tejet kevertem, hogy elég nedves legyen ahhoz, hogy tepsibe lehessen önteni. A tészta 170 fokon 20 perc alatt szép világosbarnára sül és nagyon finom mogyoróillattal árasztja el a lakást.
Nekem sajnos nem lett nagyon magas most a tészta, hogy érdemes legyen kettévágni és úgy megtölteni a baracklekvárral, így a tetejére kentem, de ez abszolút nem csökkentette az értékét. :) Lehet csokival bolondítani, de nekem ez így is bőven elég édes volt, pedig nálam ezt viszonylag nehéz elérni. :)

2010. 04. 26.

Tonhalas tészta

Hétvégén valami húsmentes, könnyed ételre vágytam, így a tonhalas tésztára esett a választás.
A tonhal az a fajta hal, ami talán azok számára is kedvelhető, akik nem annyira szeretik a halakat és egyéb tengeri herkentyűket. Én magam is ezt szeretem a legjobban. Az étel elkészítése pillanatok alatt megvan és nagyon finom. Mindössze annyit kell tenni, hogy a tésztát kifőzzük, én a Tóthék tésztáját szoktam venni, abból is a zöldséges, színes csavart tészta a legjobb szerintem ehhez az ételhez. A tonhal konzerv tartalmát ráöntöm egy kis pirított hagymára, igazából csak átmelegítem vele, petrezselyemmel és citromlével ízesítem. Ezt a "masszát" összekeverem a tésztával és a tetejére darabolok egy kis gorgonzola sajtot, ami kifejezetten jól megy a citromos-tonhalas ízvilághoz.

2010. 04. 22.

Rántott hússzelet medvehagymásan

Mivel hétvégén a Mecsekben jártunk és szedtünk rengeteg medvehagymát, most minden ezzel készül. :)

A pulykalmell szeletekből félretettem néhány szép darabot és tejbe áztattam, amibe apró medvehagymák is kerültek. Akár egy éjszakára vagy több napra is így lehet hagyni és sokkal puhább lesz tőle a hús. Teljesen más volt így a rántott hús, mint máskor.
Az elkészítés már a hagyományos módon történt. A hússzeletekről leöntöttem a tejet, de a rajta tapadó medvehagymákat ott hagytam. Így kukoricalisztbe, tojásba majd szezámmagos zsemlemorzsába (Mester család pl.) forgattam és kisütöttem őket.
Sáfrányos rizzsel és salátával tálaltam.

(Ha valakinél szintén számít a zsír mennyisége, jó tudni, hogy olaj nélkül is lehet rántott húst sütni. Kicsit másabb, de teljesen ehető így is.)

2010. 04. 20.

Új felfedezés - Bezgluten

Hétvégén Pécsen jártunk és bekeveredtünk az Árkádba, azon belül is az Interspar-ba. Meglepő módon tapasztaltam, hogy viszonylag sok gluténmentes terméket árulnak (habár itt is vegyesen a gluténes pékáruval). Olyan termékeket is árulnak, amit én még a TAC-ban nem láttam vagy csak nem vettem észre.

Elég régóta magam sütöm pl. a gluténmentes pizza lapot, itt viszont találtam egy előkészített változatát, ami elég jól nézett ki. Próbaképp vettünk egy csomaggal és este meg is lett belőle a vacsi. Nagyon finomnak bizonyult (kívül ropogós, belül puha, és ízletes tészta), tudom mindenkinek ajánlani.
Egy csomagban 3 téglalap alakú tészta van, 1 lap akár elég lehet egy étkezésre (ha nem vagyunk farkaséhesek :)).

A gyártó cégnek itt találjátok a honlapját: http://www.bezgluten.pl

Gombás pulykamell

Ahhoz képest, hogy kiskoromban nagyon nem szerettem a gombát, mostanában viszonylag sűrűn megkívánom. A mai ebéd a töltött húsihoz hasonlóan készült.
A pulykamell szeleteket kiklopfolva megsóztam, borsoztam majd egy serpenyőben pár csepp olívaolajon hirtelen elősütöttem.
A gombát, mely ez esetben barna csiperke volt, megpucoltam, megmostam és apró darabokra vágtam. Egy kis lábosban karikára vágott póréhagymát pirítottam, amihez hozzáadtam a gombát. Fűszerként kakukkfüvet, petrezselymet és a hétvégén (Mecsekből) beszerzett apróra vágott medvehagymát használtam. Amikor kicsit megpirult és kezdett összemenni a gomba, hozzáadtam egy pici fehérbort és egy kis ideig pároltam.
Az elősütött húsikat egymás mellé fektettem a jénaiba, majd ráhalmoztam a gombát, ráhelyeztem néhány kockányi lilahagymát és alufóliával letakarva kb. fél óráig sütöttem. Ezután a fóliát leszedve, az egészet megszórtam frissen reszelt parmezán sajttal és visszatettem még kicsit pirulni.

2010. 04. 14.

Gluténmentes gyümölcskenyér

Néhány nappal ezelőtt édességre vágytam, de már elfogytak a vásárolt desszertek, így "összeütöttem" gyorsan egy gyümölcskenyeret.

Hozzávalók:
25 dkg Coelipan liszt
15 dkg Rama
15 dkg cukor
5 tojás
1/2 csomag sütőpor (pl. Haas)
20 dkg szárított gyümölcs+rum aroma
magok (dió, mandula, mogyoró..)
reszelt citromhéj

Elkészítés:
A szárított gyümölcsöket, mazsolát, magokat összekeverjük és meglocsoljuk a rum aromával.
A Rama-t megolvasztjuk (én mikróban szoktam), hozzáadjuk a cukrot, tojást és habosra keverjük.
A liszthez hozzáadjuk a sütőport, egy csipet sót, a vajas keveréket, majd a citromhéjat, gyümölcsöket és magokat is.
Előmelegített sütőben 200 fokon 30-40 percig sütjük. (Én ugyanabban a formában sütöttem, mint amiben a kenyeret szoktam, de lehet pl. őzgerincben is.)

Bacon-be tekert májvariáció

A mai ebéd is nagyon egyszerű és gyors, viszont nagyon izgalmas ízeket hordoz magában. Általában mindenki ismeri az alapreceptet, ami borzasztóan egyszerű. Fogod a májakat, körbetekered bacon-nel és megsütöd. (Én a pulykamájat jobban kedvelem mint a csirkét, de az is megfelel a célnak.)
Ezt felturbóztam kicsit a következőképp. Két dl vörösbort feltettem egy lábosba, és amikor felforrt beletettem aszaltszilvákat (fél zacskó). Addig forraltam, amíg a bor nagyjából elpárolgott és a szilvák megpuhultak. A májakat (kb. 10 db) körbetekertem a szalonnával és a feltekert bacon alá begyömöszkéltem a szilvákat. Így sütöttem a májakat, míg jó ropogós lett a bacon. Krumplipürével tálaltam.

2010. 04. 09.

Sült csirke indiai ízvilággal

Mostanában gyakran megkívánom a pikáns ízeket, így a sült csirke is kapott tegnap egy kis indiai ihletésű pácot. Joghurt hiányában fogtam 1dl tejfölt és belekevertem a következőket: apróra vágott fokhagyma, metélőhagyma, só, frissen őrölt zöldbors, korriander és currypor.
A csirkecombokat és melleket megmostam, meglocsoltam egy pici olivaolajjal és bekentem a páccal. Egy alufóliával lefedett tepsiben sütöttem  durván egy órát, majd kivettem és megöntöztem egy kis mézzel és fólia nélkül sült még kb. negyedórát. Nagyon fincsi lett :)

2010. 04. 07.

Zöldborsó krémleves

Múlt héten megkívántam a zöldborsó krémlevest, el is olvastam jónéhány receptet hozzá, mert valami különlegeset kerestem.

Az alaprecept általában annyiból áll, hogy a zöldborsót megfőzzük, leturmixoljuk és hozzáadjuk a tejszínt. Ennél ízesebb dolgot szerettem volna kipróbálni, az alapötletet egy másik blogos recept adta (dallacucina.freeblog.hu).
Én pirítottam egy lilahagymát kis olívaolajon, hozzáadtam néhány gerezd fokhagymát, majd megszórtam 1 ek. cukorral. Miután egy kicsit megkaramellizálódott, hozzáadtam 2 szem meghámozott, kockákra vágott krumplit. Egy kicsit ezt is pirítottam, majd felöntöttem vízzel, hogy bőven ellelpje. Amikor a krumpli nagyjából megpuhult, hozzáadtam 1 kis konzerv Bonduelle zöldborsót, és apróra vágott ruccola salátát. Ízesítésnek sót, ételízesítőt és egy kis bazsalikomot használtam. Az egészet összeforraltam, majd leturmixoltam és visszatettem a tűzhelyre. Miután felforrt, hozzáadtam fél dl laktózmentes főzőtejszínt és néhányat még rotyogott. A maradék tejszínbe feta sajtot kevertem és ízesítettem bazsalikommal. Ez ment a tetejére díszítésként.  Ez a sós krém igazán jól kiegészítette a zöldborsó édeskés ízvilágát.

2010. 04. 06.

Beiker gluténmentes csokoládés márványkalács - az új kedvenc

A legutóbbi TAC-os nagybevásárlásnál vettünk próbaképp egy kalácsot, mert az asztalon talált kóstoló falatkák finomnak bizonyultak.
Húsvétkor desszert gyanánt került elő a csomag, és nagyon bevált. Több napon keresztül ettem, és mindvégig nagyon puha, omlós volt, egyáltalán nem száradt ki és az ízvilága is kellemes. Tudom ajánlani.

Zöldborsós, pikáns marha


Nemrégiben a Lidl-ben találtam worchesterszószt, amit már régóta ki akartam próbálni. Egy kis marhahúst felkockáztam és bepácoltam a worchesterszósz és szezámolaj keverékébe. Sóztam, borsoztam és kicsit állni hagytam. (Természetesen annál jobb, minél több ideig pácoljuk.)

A bepácolt húst serpenyőben megpirítottam, majd bekerült egy jénaiba. A húsik közé került egy kis fokhagyma, lilahagyma kockák és egy konzerv zöldborsó (Bonduelle). Az egészet alufóliával letakarva betettem a sütőbe és addig sütöttem, amíg megpuhult a hús. Rizzsel tálaltam.

(A szezámolaj a vér és a máj koleszterinszintjét csökkenti. Fontos szerepet játszik az érelmeszesedés, a magas vérnyomás és a szívinfarktus megelőzésében. Tartalmaz: mangánt, vasat, nikkelt és természetes antioxidánsokat.)

2010. 04. 04.

Gombával töltött pulykamell

A sonka-tojás-majonézes reggeli után a mai ebédre gombával töltött pulyka készült krumplipürével.
Először a tölteléket csináltam meg, amihez a shiitake gombát használtam. (A shiitake gomba nagyon egészséges, érelmeszesedés elleni, vírus- és tumorgátló, valamint immunrendszert erősítő, koleszterincsökkentő hatását mutatták ki.)
A töltelék: egy serpenyőben póréhagymát pirítottam, majd hozzáadtam a kis darabokra vágott gombát. Sóval, borssal, petrezselyemmel és kakukkfűvel fűszereztem és addig pirítottam, amíg kicsit összefonnyadt és megpuhult.
A pulykamellszeleteket is sóztam, borsoztam és elosztottam rajtuk a tölteléket, majd egyesével feltekertem őket. Egy jénaiba kis olívaolajat öntöttem, rátettem a göngyölegeket. Alufóliával letakartam és 180 fokon kb 1 óráig sütöttem. Közben néhányszor meglocsoltam a húslé és olaj keverékével, félidőben pedig aláöntöttem még egy kis fehérbort is. Miután a hús megpuhult, levettem az alufóliát és még 5-10 percig pirítottam.
Mivel a pulykamell önmagában elég száraz tud lenni, a kisült léből egy kis mártás is készült. A fehérboros, olívaolajos húslét serpenyőbe öntöttem, és kukoricaliszttel elkevert tejszínt adtam hozzá, és ez a mártás került végül a húsra.
A húsgöngyölegeket felkarikáztam és krumplipürével tálaltam.

2010. 04. 03.

Húsvétváró hús nélkül

Nagy húsimádó lévén nem minden évben sikerül a húsmentes étkezést betartani, még erre a két napra sem, de idén elhatároztam, hogy amúgy sem árt egy kis húsmentes "diéta".

A pénteki menü paradicsomleves volt tócsnival.

Tócsni hozzávalók:
néhány szem krumpli
1-2 fej vöröshagyma
néhány gerezd fokhagyma
só, bors
1 vagy 2 tojás
kukoricaliszt
(én szoktam még petrezselyemmel, időnként olaszos fűszernövényekkel - oregano, bazsalikom)

Az elkészítése egyszerű, a legjobb egy jó kis aprítógéppel csinálni. A krumplit és hagymát lereszeljük (nagylyukú reszelővel vagy bedobjuk az aprítógépbe), beletesszük az összezúzott fokhagymát, tojást, majd megfűszerezzük. Annyi lisztet adunk hozzá, hogy összeálljon. A masszát forró olajba kanalazzuk, kicsit szétlapítjuk lepényke formákra és szép barnára sütjük a serpenyőben.
Miután átsült, papírtörlőre tesszük, kicsit leitatni az olajat, majd fokhagymás tejföllel és reszelt sajttal megszórva elrágcsáljuk.

A szombati ebédre sajtos kelbimbó volt a terv, végül viszont egész más kerekedett ki belőle. 
A kelbimbó volt az alap, ami rostban és vitaminban is gazdag, habár sokan nem szeretik. Gyerekként én sem rajongtam érte, szerintem ez tipikusan olyan zöldség, amit felnőtt fejjel szeretünk meg. Levesben is nagyon finom, de készíthető belőle akár saláta, akár köret vagy egytálétel.

Fogtam a kelbimbókat, a végeit levágtam és a külső leveleket leszedtem, majd egy lábosba tettem őket és vízzel felöntve, megsózva pároltam kb. 10-15 percig. Amikor megpuhult, leszűrtem, félbe vagy negyedbe vágtam őket. Közben egy serpenyőbe lilahagyma került kockázva, amit pici olívaolajon megpirítottam, majd hozzáadtam kockára vágott almadarabokat, amiket fedő alatt puhára pároltam. Az egészet megszórtam egy kis wok fűszerkeverékkel. Amikor az alma megpuhult, hozzáadtam egy kis szeletelt mandulát, majd a kelbimbókat, hogy újra átmelegedjen. Rizzsel tálaltam.

Húsvéti étkek világszerte

Olaszországban a galamb formára mintázott kalácsot, a Colomba Pasqualét teszik a húsvéti asztalra. A panettonéhoz hasonló süteményt több országban is készítenek a húsvét kapcsán. Ilyen például acozonac, ami Bulgáriában és Romániában igen népszerű. Közép-Olaszországban pizzellét is készítenek húsvétkor, ami egyfajta sült ostya. Nápoly környékén a pastiera, a fűszeres, ricottával gazdagított tészta a húsvéthoz köthető sütemény.

Spanyolországban tipikus húsvét vasárnapi menü a sült bárány és a creme catalana, illetve a húsvétkor szinte minden pékségben kapható, olívaolajjal készült édes péksütemény, a torrija. Ezek az ételek inkább regionálisak, mint nemzetiek, tehát nem beszélhetünk egységes spanyol húsvéti menüről. Katalóniában a La Mona de Pascua nevű, tojásfehérjében gazdag mandulás sütemény jellemző erre a tavaszi ünnepre. Kasztília és Leon környékének a Hornazo a jellemző húsvéti étele. A tésztát hússal, kolbásszal és tojással töltik, de sok helyen készítik mandulával és ánizzsal. Madrid környékén Bartolillos madrilenos-t szoktak húsvétkor sütni, ami pudinggal töltött kalácsféle.

Angliában az anyák napján is gyakorta készített simnel torta, valamint a hot cross buns kerül az asztalra. A hot cross buns a régi angolszászoktól ered, akik a tavasz istennő tiszteletére sütötték ezt az édeskés zsömlét, de persze az édes cukorkereszt a tészta tetején manapság már a keresztény húsvétra emlékeztet. A középkor óta ismert simnel gyümölcsökben és marcipánban gazdag torta, ami Britannia mellett Írországban is nagy hagyományokkal bír. A torta tetején általában 11 golyóbist helyeznek el, ez jelzi Jézus igazi apostolait (így értelemszerűen Júdás kimarad). Húsvétkor az angol háztartásokban még többféle keksz is készül a vendégek fogadására. 

Amerikában legszívesebben mézes sült sonkát esznek húsvétkor, mellé sok-sokzöldséget, tojást. A hot cross buns zsemle errefelé is nagyon kedvelt, hagyományos nagypénteki sütemény.
Amerikában és Kanadában nagyon kedvelik a Peeps-et, ami mályvacukorból formált húsvéti figurákat takar. Az ötvenes évek óta gyártják, általában a húsvéti kosarakba szoktak tenni belőlük.

Lengyelországban a nálunk megszokott húsvéti ételek kerülnek az asztalra. Az erősen katolikus országban nagy hagyománya van annak, hogy az asztalra kerülő ételből készített kosarat a vacsora előtt a nagyszombati misén a pap megáldja. A sonka, a kalács és a tojás mellett azurek, azaz savanyú krumplileves is része a hagyományos lengyel húsvéti menünek. A húsvéti desszert a mazurek és a babka. A babka egy élesztős, kuglófszerű édesség, amit a lengyeleken kívül az ukránok és a szlovákok is nagyon kedvelnek. A mazurek egy diós piskótaszerű tészta, amit szintén kifejezetten húsvétra készítenek.

Franciaországban a legtöbb esetben levendulával, mézzel, provence-i fűszerekkel megbolondított báránycomb kerül az asztalra, de kedvelt étel ilyenkor a bárányragu is. 

Németországban nagycsütörtökön - ha lehet - csak zöld ételeket, péntek este pedig halat esznek. Húsvét vasárnap általában bárány kerül a családi asztalra, illetve az Osteramm, a bárány alakú sütemény.

Portugáliában a 17. század óta töretlen népszerűségnek örvendő folar a húsvét meghatározó péksüteménye. A folarnak északon inkább sósan vagy citrommal, ánizzsal esetleg egy csipetnyi fahéjjal ízesített változatai léteznek, míg délen meglehetősen édesen, szegfűszeggel, fahéjjal és jó sok karamellel készítik. Sok esetben a tészta fonatai közé elrejtenek 1-2 tojást.

Görögországban húsvét vasárnap bárányt sütnek, míg a kerti fák árnyékában álló hosszú asztalokon tojás, kenyér, húsvéti kalács és különböző saláták sorjáznak. Nagyszombaton az esti mise utáni vacsora része a koulourakia, a húsvéti vaníliás keksz, amit általában tea vagy kávé mellé kínálnak. Ahogy a legtöbb európai országban, úgy Görögországban is asztalra kerül az édes péksütemény, a kalácsszerű tsoureki. A fonatokat általában szezámmaggal hintik meg, és gyakran ültetnek a kész kalácsra pirosra festett tojásokat.

Oroszországban az ortodox húsvét egyik fontos eleme a kulich, az orosz kalács. Hasonlóan fontos és szimbolikus jelentőségű a paskha, a formára nyomott friss házi sajt. A lenyomat a sajton általában vagy keresztet formál vagy két cirill betűt, ami a „Krisztus feltámadt” szöveg rövidítéseként értelmezendő.

Ausztráliában a húsvét a nyár végét jelöli. A nyúl kontinensükön véghezvitt pusztításai miatt inkább a helyi erszényes állatkák szimbólumai találhatók meg a húsvéthoz kapcsolódóan.

forrás: www.mindmegette.hu