2010. 01. 21.

Rántott csirkecomb görög salival

Valamelyik nap, mikor elmentünk nagybevásárolni, vettünk csirkecombot. Alapvetően én mindig is csirkemelles típus voltam, de időnként a combot is megeszem, leginkább filézve. Most időt spórolva a filézés elmaradt, de jó kis ropogós, csontról rágcsálós rántott csirke lett belőle. A művelet nagyon egyszerű, a húsit kukoricalisztbe, tojásba majd gluténmentes zsemlemorzsába forgatod (pl. Mester család). Én ezt most kiegészítettem reszelt sajttal, mégpedig úgy, hogy a tojásba tettem sót, borsot és a sajt is ebbe került. Sajtnak mi általában az Óvártej termékeit vesszük, ami nagy kedvenc a köményes és fokhagymás sajt, pl: http://www.elelmiszerallergia.hu/gallery/tablazat/82/daraboltak.jpg

Köretnek egy laza görögsaláta bőven elég volt vacsira:
összedaraboltam jégsaláta leveleket, kígyóuborkát, paradicsomot, olívabogyót, és feta sajtot. A lilahagymát a salátába keverés előtt felkockázva sózva állni hagytam, így elmegy az ereje is és fincsi édeskés lesz. "Öntetként" 1-2 evőkanál olívaolajat összekevertem bazsalikommal, oregánóval, sóval, borssal és ezt tettem a salira. Ha hagyod hűtőben állni néhány órát vagy akár másnapig, még finomabb, mert összeérnek az ízek.

2010. 01. 10.

Madártej

A hétvégi desszert madártej volt, nem is kevés :).

Hozzávalók (kb. 4 személyre):
1.5 l tej
6 tojás
15 dkg cukor
vaníliarúd
1 ek gluténmentes liszt (pl. kukoricaliszt)

Elkészítés:
A tojásfehérjéből és 5 dkg cukorból kemény habot verünk, amit a tej felében lassú tűzön megfőzünk, galuskák formájában (2 kanál segítségével könnyen galuskákat lehet a habból formázni). A tojássárgáját összekeverjük a maradék cukorral és félretesszük. A megfőtt galuskákat kivesszük a tejből és félretesszük, majd a tej másik felét a lábosban levő tejhez adjuk (beletesszük a vaníliarudat vagy vaníliás cukrot) és felforraljuk. Amikor felforr, hozzáadjuk a cukros tojássárgáját, amihez előtte hozzákeverjük a lisztet. Együtt újra felforraljuk, majd levesszük a tűzről és kihűtjük. A kihűlt "lébe" beletesszük a galuskákat és együtt jól lehűtjük.

Egybensült karaj meggymártással


Mivel a karácsonyt leginkább családnál töltöttük, az előre bevásárolt húsik egy része nem készült el a szünetben. Megmaradt egy kis karaj is, amit most kivételesen nem szeletben vettünk, így a sütéskor is egyben maradt. :)
Egy jénai aljába került néhány bacon (pl. Ringa), erre vöröshagyma karikák és fokhagyma darabok, majd a fűszerezett húsi (só, bors). A hús tetejére került egy kis méz is, majd alufóliával 1-1.5 órát sült, a végén pedig fólia nélkül is kicsit. Mivel a karaj alapvetően egy elég száraz hús, készült hozzá meggymártás, ami jól kiegészítette a sós ízeket.
Meggymártás: A magozott meggyeket (teljesen jó a kompót is) vízzel és kis vörösborral felteszem főni, ízesítésként belekerül fahéj, szegfűszeg, cukor. Addig főzöm, amíg a meggyek megpuhulnak, majd kukoricalisztes tejföllel behabarom, kis citromlével ízesítem. (Úgy is lehet készíteni, hogy a meggy harmadát vagy felét kivesszük és leturmixoljuk, majd visszatesszük az egész meggyekhez.)
Köretként főtt rizst tálaltam hozzá.

Vörösboros marhapörkölt


Múlt héten a borjúcomb került terítékre, pörkölt formájában. Ebből puhább, porhanyósabb pörköltöt lehet csinálni, mint a marhából.
Az elkészítés nagyon egyszerű, csak időben kerül többe, mint pl. a csirkepaprikás. A vöröshagymát és fokhagymát pici olajon megpirítom, majd megszórom pirospaprikával (pl. Házi Piros Paprika Kft.) és felöntöm pici vízzel. A húst ráteszem és fehéredésig pirítom, majd hozzáadom a vörösbort (2 személyre 1-2 dl). Addig főzöm, amíg a bor elpárolog, majd felöntöm vízzel (és folyamatosan pótlom az elpárolgó vizet, ha szükséges). Ekkor megfűszerezem sóval, borssal, majorannával. Igaz, hogy ez magyaros étel, de én nagyon szeretem a mediterrán ízeket, és szerintem ehhez nagyon illik, így szoktam egy kis szárított bazsalikomot és oregánót is. Tettem hozzá néhány paradicsomot és paprika karikát is (az íze miatt). Két személyes adagnál kb. 1.5-2 óra a főzési idő. Köretként tarhonyát készítettem. A "Tóthék tésztája" gluténmentes tarhonyát szoktam venni (szerintem alapvetően nekik van a legjobb tésztájuk). Azzal kell vigyázni, hogy a zacskóra írt útmutatóval szemben a tarhonya tovább fő, kb. 20 percig szoktam főzni, majd forró serpenyőben néhány csepp olívaolajon megpirítom.

2010. 01. 02.

Gluténmentes sztrapacska


A szilveszteri gasztrónomiai "megpróbáltatások" után ki akartam próbálni a túrós sztrapacskát, ugyanis én még eddig sohasem ettem (régen gluténos formában sem). Elég nehézkesen indult a dolog, talán a gluténmentes liszttel nem úgy viselkedett a krumpli, ahogy kellett volna (pedig nem gyakran fordul elő már, hogy problémát jelent a gluténmentes liszt használata).. Mindenesetre elkészült az ebéd, és férjuram szerint annyira nem is rossz :).
A következőképp csináltam. Néhány szem krumplit (3-4) megpucoltam és lereszeltem (apró lyukú reszelőn kell), majd adtam hozzá 1 tojást, sót, borsot és annyi lisztet, hogy egy nokedli tészta sűrűségű masszát kaptam. Mivel a nokedliszaggatón ezesetben nem sikerült galuskákat szaggatni, 2 kanál segítségével csináltam nagyobb galuskákat. Ezeket forró vízbe téve néhány perc alatt megfőztem, majd kiszedtem (amikor feljön a víz tetejére, akkor jó). Közben felkockázott bacon-t (pl. Ringa) sütöttem egy nagy serpenyőben, a szalonnákat kiszedtem és a megmaradt zsírjában felforrósítottam a galuskákat. Miután kicsit megpirultak, hozzákevertem a túrót (eredetileg brindza vagy juhtúró kell hozzá, én most sima bakonyi túróval próbáltam). Amikor a túró is átmelegedett, a galuskákat tányérba szedtem, fokhagymás tejföllel "megöntöztem" és a pirított szalonnákat a tetejére szórtam.

Gluténmentes rántott sajt

Az ünnepek alatt, amikor épp nem a karácsonyi pulykát, és szilveszteri malacot tömtük a hasunkba, igyekeztem minél több húsmentes ebédet is beilleszteni a hétköznapokba. Egyik ilyen kedvenc a rántott sajt.
Nagy kedvencem a rántott camembert, de elég drága tud lenni és sajt terén egyébként is mindenevő vagyok, úgyhogy bármi jöhet.. Leggyakrabban a trappista sajtot szoktam rántani, ez olcsóbb is és könnyebben kezelhető.