Oldalak

2009. 10. 28.

Svéd húsgolyó barnamártással


Ha a fagyasztott ételeknél járunk, meg kell még említeni a Findus nevű cég svéd húsgolyó (Meatballs) termékét, ami gluténmentes (tejfehérje, tojásfehérje, szójaprotein mentes is). Persze ezt is el lehet készíteni saját kezűleg, de sokszor jó dolog csak úgy előkapni a fagyasztóból ilyesmit.
Egyszerűen serpenyőben át kell sütni. Én curry-s barnamártással szoktam megbolondítani és hozzá rizst készítek.
Tejszínes barnamártás:
2 dl tejszín, 2 evőkanál liszt, 2 evőkanál szójaszósz, csipetnyi őrölt fehérbors, (ha van) húsleves (de jó helyette a víz is).
A serpenyőben megmaradt vajhoz/olajhoz hozzáadjuk a kukoricalisztet, kicsit megpirítjuk, majd felöntjük vízzel vagy húslevessel, kb. tejföl sűrűségűnek kell lennie. Fűszerezzük szójaszósszal és sóval, borssal, curry porral, majd hozzáadjuk a tejszínt és felforraljuk. (A szójaszósszal vigyázni kell, mert a legtöbb tartalmaz glutént.)

Gluténmentes hamburger

A hamburger nálam a pizzához hasonlóan sokáig eléggé hiányzott. Nem vagyok egy gyorsétterembe járós fajta, de a diétát megkezdve sokat jelentett, hogy bármely városban jártam és megéheztem, legalább egy salátát megehettem a mekiben. A hamburger viszont olyan dolog volt, amit időnként szívesen megettem volna a sali mellé. :) (Most már sok embertől olvastam fórumon, hogy simán bemennek a gluténmentes zsemléjükkel, és kérnek bele mekis hamburger húst és mindenhol meg szokták tudni oldani. Ezt még nem próbáltam, sokkal inkább az otthoni elkészítést.
Azt hiszem, a diéta megkezdése után legelőször akkor ettem hamburgert, amikor a férjem meglepett vele otthon a saját készítésű húspogácsáival. Nagyon édes volt, lement vásárolni, aztán bevonult a konyhába és nem engedett be. Egyszercsak elém került a tányér, 2 hatalmas gluténmentes zsemlével, benne a darált marhahúsiból készült húspogácsával, sajtszelettel, paradicsommal, salátával és ketchup-pal, mustárral, ahogy egy igazi hamburgernek ki kell néznie. Sőt, még sült krumpli is volt hozzá. :) Hát meg kell mondanom, kevés dolognak örültem úgy, mint ennek a meglepinek :).
Azóta rendszeresen szoktunk a húgomékkal együtt hamburger "party-t" rendezni, aminek ő is nagyon örül mindig.

A darálthúst összekeverjük felkockázott vörös-, lila- és fokhagymával, sóval, borssal és a húspogácsákat serpenyőben kisütjük. Sütünk hozzá hasábburit vagy karikákra vágott, héjában sült krumpli chips-et. Ezután ki szoktam tenni tányérokra karikákra vágott lilahagymákat, paradicsomokat, sajtszeleteket, mustárt és ketchup-ot és mindenki magának készíti el a maga kis szendvicsét, ízlése szerint.

Update (2014.)
A FreeFromFinom boltokban kapható frissen és helyben készült hamburger.

Vadas spagettivel


Van néhány olyan étel, amely azért lett a kedvencem, mert nagymamám annyira finoman készítette. A pontos ízekre már sajnos nem emlékszem, de elevenen él bennem a tudat, hogy mennyire szerettem őket. Ezek közé tartozik a vadas is, amihez ő még zsemlegombócot is csinált (szerintem azóta nem is ettem zsemlegombócot, de most már muszáj lesz kipróbálni :)).
Több helyen ettem már vadast, de valahogy még sosem vettem rá magam, hogy én is elkészítsem. Mióta lisztérzékeny vagyok, nem ehetek akárhol, így nagyon megörültem, amikor megtudtam, hogy lehet kapni mirelit mártást. Ez sokkal egyszerűbbé teszi a vadas készítését, ha épp vadasra vágyunk, de nincs kedvünk/időnk végigcsinálni a levesfőzős, répapaszírozós folyamatot. :)

Legutóbb én pl. szimpla pulykamell szeleteket pirítottam meg serpenyőben, és ehhez olvaszottam fel a mirelit mártást. Mindehhez pedig Dr. Schär spagettit főztem. Természetesen bármilyen húst lehet hozzá használni, ha recepthez hűek szeretnénk lenni, nyilván marhahúst kellene. Készítettem már úgy is, hogy a hússzeleteket betettem egy jénaiba egy kis olajjal megcsepegtetve, sóval, borssal (lehet még egyéb zöldfűszereket is). A hús mellé lilahagymát, fokhagymát, és egyéb zöldségeket tettem és így megsütöttem.
A mártáshoz még annyit megjegyeznék, hogy 1-2 plusz evőkanál mustárral szerintem nagyon ízletes.

Rántott máj petrezselymes krumplival, ubsallal :)

A máj nagyon egészséges étel, tartalmaz A, D, E, H, K, B, C vitamint és folsavat..
Legtöbben a csirkemájat szokták enni, szerintem a pulykamáj sokkal finomabb, így általában ebből szoktunk beraktározni. A resztelt májat én nem csípem, de a rántott máj az egyik kedvencem.
Ezt nem nehéz gluténmentesen elkészíteni, ha megvannak a hozzávalók (gluténmentes liszt és zsemlemorzsa). Ha pulykamájból készítjük, nyugodtan félbevághatjuk a májdarabokat, mert egészben túl nagyok általában. A szokásos módon bepanírozzuk: pl. Coelipan vagy kukoricalisztbe, aztán tojásba, majd gluténmentes zsemlemorzsába forgatjuk. Én a Mester család zsemlemorzsáját szoktam használni, de ebből nincs akkora különbség. Készíthetünk saját kezűleg is a maradék, kiszáradt kenyerünkből is. (Bevallom én ezzel nem szoktam vacakolni.) Olajban kisütjük, itt vigyázni kell, mert a pulykamáj sokkal tovább sül, mint egy csirkemáj. Addig kell sütni, amíg már nem "vérzik".
A máj mellé petrezselymes krumplit és tejfölös uborkasalátát készítettem:
A kígyóubit vékony karikára vagdosom, mellékerül jó sok fokhagyma, egy kis cukor, só, bors, és ecet. A tetejére kerül egy kis tejföl és pirospaprika díszítésnek.

2009. 10. 25.

Narancsos almalekvár


Tavaly elhatároztuk, hogy saját készítésű ajándékot kap mindenki karácsonyra. Ahogy ötleteket keresgéltem, rátaláltam a "karácsony ízű" lekvárra, ami annyira bevált, hogy most hétvégén megismételtük saját részre is, mert tavaly nekünk már nem annyira jutott. :)
Ahogy korábban említettem, ezt a receptet a lilahangya.blogspot.com-on találtam, ahol sok más érdekes recept is olvasható.
Sosem gondoltam, hogy valaha is lekvárt fogok főzni, főként ilyen fiatalon :), de ez egy olyan recept, ami még a mai rohanó világban is bevállalható, egyszerű és nagyon finom az eredmény. Az egész mindössze max. 2 órát vesz igénybe.
A legmacerásabb része az, hogy rengeteg almát kell pucolni, magozni, majd apró darabokra vagdosni (kb. 1,5 kg). Ezt egy nagy lábosba téve, meglocsoltam 1 citrom és 2 narancs levével, valamint belekerült a narancsok héja is reszelve. Az egészet feltettem főni, és amikor már levet eresztett, beletettem a mézet (4 evőkanál) és fűszereket (fahéj, szegfűszeg, szerecsendió). 1 órát hagytam így főni, majd belekerült a cukor (20-30 dkg), amivel még fél órát rotyogott. Ezután belekanalaztam üvegcsékbe, és hagytam kihűlni. A kisüveg bekerült a hűtőbe, és már meg is kezdtük, a másik ment a "kamrába".
Semmi tartósítószer, semmi glutén. :)

Nutellás muffin

A hétvégi desszert a nutellás muffin volt. Gyakran szoktam muffint sütni, mert gyorsan, egyszerűen elkészül. Akár több napig eláll a hűtőben, amit mikróban felmelegítve jó lehet akár reggelire, és könnyen magunkkal vihetjük munkába, iskolába, vendégségbe..

Hozzávalók: 
7,5 dkg vaj
10 dkg Nutella
5 dkg cukor
2 tojás
1,2 dl tej
30 dkg liszt
1 csomag sütőpor

Én egy az egyben behelyettesítettem a Coelipan liszttel, amit megszórtam sütőporral (DrOetker/Haas). A vajat megolvasztottam mikróban, ehhez hozzákevertem a nutellát, tojás és cukrot. Ezeket hozzákevertem a liszthez, majd a tejet is hozzáadva simára kevertem. A tejből kicsit többet használtam, talán a gluténmentes liszt miatt, többet felszívott. A masszával eletöltöttem a muffinsütőt, és 180 fokon kb. 20 percig sütöttem. A nutellától tulajdonképp mogyorós beütése lett, szerintem nagyon fincsi, ajánlom mindenkinek. Glutén szempontból a nutelláról a legutóbbi hozzáállás: akkor biztosan GM, ha Németo.-ban vagy Olaszo.-ban gyártják.

Vörösáfonyás-narancsos kacsamell


Ez a hétvége az új receptekkel való kísérletezéssel telt. Újfent nem maradtak éhesek a pocakok. :)
Évek óta gyűjtögetem a mindenféle különleges receptet, szeretek új ételeket kipróbálni. Tavaly a karácsonyi ajándékkészítéskor találtam egy blogot, ahonnan kipróbáltunk egy lekvár receptet, és nagyon bevált. A hétvégén készítettem is újra, mert amúgy is el vagyunk látva almával, amit férjem drága jó nagyijától kaptunk.
Ezt a blogot nézegetve találtam a következő receptet, amit "muszáj" volt kipróbálnom, amúgy is volt elfekvőben egy kacsamellpár a fagyasztóban. :) (Azt hiszem, később is visszatérek hozzá, mert nagyon szép, ízléses és különleges ételekkel teli oldal. Innen is gratulálok a készítőnek!)
Az étel nagyon egyszerű, és mégis különleges, de szerintem akárki képes elkészíteni. A kacsamellet a szokásosan kezdjük el készíteni, egy serpenyőben bőrével lefelé elősütjük (minél ropogósabb lesz a bőre, annál finomabb), majd megfordítva még néhány percig sütjük a bőréből kisült zsírban. A húst csak sóztam, borsoztam. Az elősütés után ment a jénaiba, és a megmaradt zsírban póréhagymát pirítottam, valamint aszalt áfonyát kicsit átmelegítettem benne. A hagymás áfonya bekerült húsi köré, a húsit még megszórtam fokhagyma szeletekkel és letakarva ment az egész a sütőbe. Az eredeti recept szerint 1 órát sül, majd mehet mellé a narancs is gerezdek formájában és így is még 20-30 percet sül. Én a sütési időt lecsökkentettem, mert a kacsamell könnyen kiszárad, és az sem baj, ha esetleg a közepe még icipicit rózsaszín, habár még így is bőven átsült. Amikor elkészült, a melleket felszeleteltem vastagabb szeletekre, köré tettem a gyümölcsöket, és rösztit készítettem hozzá.
A gyümölcs és húsi kombó amúgy is gluténmentes, a röszti az, ami érdekes ilyen szempontból. Az Aviko termékeit szoktam egyébként is használni, és a röszti termékük egy ideje szintén felkerült a listára, aminek én nagyon megörültem. Időnként be szoktam tárazni belőle a fagyasztóba..

Spenótos rizottó


Gyakran eszünk rizst köretként, de a rizottó az rizottó. Régóta szeretném kipróbálni, most a hosszú hétvégén volt időm kísérletezni, és nem a szokásos ételeket elkészíteni. A rizottó egy olyan étel, amiből rengeteg féle létezik, és bárki kitalálhatja a saját rizottóját, de mindnek egy az alapja.
Sajnos nem volt itthon speckó rizottóhoz való rizs, de szerintem még így is nagyon fincsi lett, állítólag az Arborio nevű rizs a legjobb erre, majd legközelebb megpróbálom beszerezni..
Az alap rizottó a következőképp készül:
Egy kis olívaolajon hagymát, fokhagymát (zellerszárat) pirítunk, majd a rizst (kb. 1 bögre rizs 2 személyre elég) is hozzáadva pirítjuk egy kis ideig. Nagyon gyorsnak kell lenni, mert könnyen leég. Meglocsoljuk egy kis fehérborral (1-2 dl), és ha ez is elpárolgott (folyamatosan kell keverni), akkor mehet rá annyi alaplé, amennyi ellepi. Folyamatos kevergetés mellett a rizs szépen magába szívja a lét, így ezt egyfolytában pótolni kell. (Én most zöldséges alaplevet készítettem.) Kb. 15-20 percig a folyamatos lépótlás és kevergetés után, amikor már úgy érezzük, hogy megpuhult, levesszük a lángról és hozzáadunk egy kis vajat, és parmezán sajtot. Lehet fűszerezni sóval, borssal (attól függően, hogy az alaplé mennyire volt fűszeres, ízes), én tettem bele egy kis kakukkfüvet is.
Ez esetben én spenótos változatot készítettem, amihez fagyasztott leveles parajt használtam (Bonduelle fagyasztott leveles parajt szoktam venni). Ezt felolvasztva hozzákevertem a végén, és kicsit átmelegítettem, valamint tettem hozzá még egy kis fokhagymát. Ezután vettem le és adtam hozzá a vajat és parmezánt. Miután minden belekerült, még néhány percig lefedtem.
Néhány szem koktélparadicsomot is csináltam hozzá, ami nagyon jól kiegészítette a spenótos, parmezános ízt. Serpenyőben nagyon pici olívaolajon szinte csak átmelegítettem, sóval és kakukkfűvel megszórva.

2009. 10. 22.

Gluténmentes tojásos reggeli muffinsütőben

Van egy nagyon egyszerű tojásos étel, amit bárki el tud készíteni, ha van muffinsütője. (Ehhez a papír muffinforma nem igazán célszerű, a teflonos variációt használjuk.)
Sonkaszeleteket teszünk a muffinsütő öblöcskéibe, kibélelve azt, és mindegyik lyukba 1-1 tojást ütünk. Személyenként 2-3 ilyen forma elegendő (egy átlag étkű emberkének).
A tetejére füstöltsajt szeletet szoktam még tenni és megszórom petrezselyemmel vagy bazsalikommal. Az egészet 15-20 percig sütöm sütőben olyan 180 fokon. Az sem baj, ha a tojás nem sül meg teljesen, legalábbis ha szeretitek a lágytojást.. Mindezt persze lehet variálni, megspékelni még kolbászkarikákkal vagy kinek mi tetszik..
Hamar megvan, egyszerű és nagyon finom. Azt hiszem holnap csinálok is reggelire :)

2009. 10. 20.

Húsleves és főtt hús krumplival, paradicsommártással

Ezt az ételt "kedvenc" anyósomnál ettem életemben először, nálunk ez nem volt ismert, pedig mennyire remek és praktikus ebéd. :)
Az ember megfőzi a levest, mint máskor, a lényege, hogy jó sok hús legyen benne, minél többféle. Mi legutóbb pulykaszárnyból, pulykanyakból készítettük, de az is nagyon jó, ha a csirke mindenféle részeit tesszük bele.
A leves: hagymát pirítunk, majd ebben a húst is kicsit megpirítjuk, és így öntjük fel vízzel. Só, bors és ételízesítő (pl. a Házi Piros Paprika Kft. Vito ételízesítője, illetve a Szegedi Paprika Boszorkány ételízesítője) kerül bele és már az elején bele szoktunk tenni egész fej hagymákat, illetve azokat a zöldségeket, amiket sokáig kell főzni. Időközben, amikor már a hús puhul, jöhet bele a többi zöldség, majd a végén a tészta (én a Tóthék tésztáját szoktam használni, amiből van kifejezetten levesbe való.) Minél többféle hús, és zöldség van benne, annál ízletesebb a leves.
Amikor megfőtt a leves, a főtt húsikat kiszedjük belőle (persze a leveshez is hagyhatunk egy kicsit). A húsikat pedig felhasználjuk a 2. fogáshoz. Ehhez szükség van még főtt krumplira, mi héjában főtt egész krumplit szoktunk készíteni hozzá. A másik, amire szükség van a mártás. Ami a legjobb, hogy bármilyen mártás készíthető hozzá, anyósom pl. szokott paradicsomot és egresmártást is csinálni egyszerre, hogy mindenki kedve szerint válogathasson.
A paradicsommártás a paradicsomleveshez hasonlóan készül, talán kicsit sűrűbbre kell csinálni. (Rántást készítünk pl. kukoricaliszttel és pici olajjal, ezt felöntjük a paradicsomlével és hozzáadjuk a sót, cukrot. 1 l paradicsomléhez kb 2-3 evőkanál cukrot lehet használni. A paradicsomon kívül tehetünk bele egész hagymát, petrezselymet és zellert/zellerlevelet apróra vágva.)

2009. 10. 18.

Felturbózott tojásrántotta

Szeretem a tojást, mindenféle formájában. A rántottát általában reggelire szokták enni, hát én képes vagyok akár ebédre vagy vacsorára is ezt enni. :)
Eleinte csak az alap rántottát ettem (pirított hagyma+tojás), ezt azóta sikerült egy laktató, tápláló és nagyon fincsi formára tunningolni.
Most is a hagymapirítással kezdem, kivéve ha bacont-t is teszek bele, akkor olaj nélkül ezt megpirítom és erre teszem a hagymát. Szinte bármilyen hagyma megfelel, én felváltva szoktam a vörös-, lila- és újhagymát használni, amit épp megkívánunk. Ezután következnek a kolbász karikák és hagyom, hogy jól átsüljenek.
Ekkor kerül bele az alma, amit héjával együtt kimagozva felkockázok pici darabokra. Beleteszem a serpenyőbe, és ráteszek egy fedőt. Az almának puhára kell párolódnia, úgy lesz finom.
Amikor az alma megpuhult jöhet rá a tojás, de nem csak úgy magában.. A felvert tojásba szoktam tenni egy kis tejfölt (3 tojáshoz 1-2 evőkanál), valamint kerül bele még apróra vágott fokhagyma és reszelt sajt. Ezt összekeverve teszem rá a szalonnás, hagymás, kolbászos, almás cuccra. A fokhagymát eleinte a hagymával együtt sütöttük meg, de rájöttünk, hogy ha a tojással együtt tesszük a serpenyőbe, akkor sokkal jobban kiérződik a fokhagyma íz. Szerintem így sokkal jobb. A tetejét ízlés szerint meglehet szórni pirospaprikával vagy petrezselyemmel.

2009. 10. 16.

Gluténmentes adalékanyagok, E-számok

Gluténmentes adalékanyagok:
- antioxidánsok (növelik a termékek eltarthatósági idejét)
- csomósodást gátló, testesítő anyagok (pl. az E460 cellulóz)
- emulgeáló szerek (pl. lecitin: E322): Margarinok, csokoládékészítmények, édesipari termékek gyártásához használják.
- édesítőszerek
- élelmiszerszínezékek
- fényező anyagok
- habképzők
-  hajtógázok (pl. tejszínhabban)
- nedvesítőszerek
- savregulátorok, savanyítók, sók
- tartósítószerek (pl. E211 - nátrium-benzoát)
- térfogatnövelő szerek
- zselésítő anyagok

Felületkezelő anyagok: az élelmiszerek felületén védőbevonatot képezve megakadályozzák a kiszáradást, és az aromavesztést, színezheti, díszítheti vagy fényesítheti a termék felületét.
Európában tilos a glutén bevonat alkalmazása gyümölcsök (alma, szamóca, saláta) stb. esetében is. A Dél-Amerikából vagy Afrikából importált gyümölcsöknél azonban nincs semmi garancia erre, ezért a nem EU származású gyümölcsökre nagyobb figyelmet kell fordítani.

Ízesítő és aromaanyagok: Az ízesítő- és aromaanyagok eredetük szerint három csoportba sorolhatóak: a természetes, a szintetikus „természetazonos” és a szintetikus aromák csoportjába. Nagyon kis mennyiségben adagolják a termékekhez, és soha nem fogyasztjuk ezeket önmagukban. A por alakú (nem folyadék halmazállapotú) ízesítők gyakran tartalmaznak maltodextrint vagy keményítőt vivőanyagként. Ezek a vivőanyagok alacsony gluténtartalmúak (ha egyáltalán van bennük), és az ízesítőkből is nagyon csekély mennyiséget használnak fel egy adott élelmiszer készítéséhez.

Ízfokozók: (pl. natrium-glutamat - E622) Szárított ételekben, levesporokban, mártásokban alkalmazzák. A glutamátokat cukrokból, fermantációval állítják elő, sokszor glukóz szirupból (nagyon ritkán búza-keményítőből) – és nincs mérhető glutén-tartalma.

Sűrítő- és kötőanyagok, stabilizátorok: majonézek, töltelékek, tejdesszertek, joghurtok, habok, krémtúró stb. gyártásához használják. Az E400 - 418 között növényi gumik, az E440 pektinek és az E460–466 cellulózok is ebbe a csoportba tartoznak.  Az E1400 alatti sűrítőanyagok gluténmentesek.
Az E1400–1450 közötti adalékanyagok keményítőből készülnek (ez búzakeményítő is lehet). A kukorica-, burgonya-, tápióka- vagy rizskeményítőből készült sűrítőanyagok gluténmentesek.

2009. 10. 11.

Karfiolos hús


Kiskoromban utáltam a karfiolt, és úgy általában majdnem az összes zöldségfélét. Felnőtt fejjel egyrészt nagyon megváltozott az ízlésvilágom, másrészt próbálunk minél több zöldséget, rostos, tápláló és lúgosító hatású ételt enni...
A hússzeleteket (ami lehet akár szárnyas, vagy sertéscomb, karaj is) sózzuk, borsozzuk és kis olívaolajon elősütjük serpenyőben. Nem kell teljesen átsütni, mert még úgyis megy a tepsibe a karfiollal és mártással.
A karfiolt sós vízben pár perc alatt a forrásban lévő vízben puhára pároljuk, és kisebb darabokra vágjuk (akár kézzel is el lehet darabolni, nem érdekes, hogy néz ki, a lényeg, hogy ne legyen nagyon apró). Fogunk egy tepsit vagy jénait, beletesszük a hússzeleteket egymás mellé (szerintem elég annyi zsiradék, amennyi a húsival jön a serpenyőből). Erre tetszés szerint lehet még sonkaszeleteket is tenni, és bekenjük mindegyiket mustárral (pl. Globus, Univer). Erre jöhetnek a karfioldarabok, fedjük be az összes húst. Közben a mártást is el kell készíteni, ami ezesetben egy besamellmártás. Én ezt úgy szoktam készíteni, hogy egy rántást csinálok (kis kukoricalisztet olajon megpirítok), amit szép fokozatosan felöntök tejjel (az én esetemben Mizo laktózmentes tej). Érdemes pl. kézi habverővel dolgozni, mert nagyon hamar be tud csomósodni. Ha már elértük a kívánt mártás mennyiséget, hozzáadok szerecsendiót, sót, borsot és akár bazsalikomot is. Állandó kevergetés mellett felforralom, 1-2-t rottyan és öntöm is a karfiolos húsikra. Mehet a sütőbe és addig sütöm, amíg szépen megpirul a teteje (kb. 20 perc).
Akár rizzsel tálalható, akár magában is elég laktató a sok karfiollal.

Babsaláta sült pulykával


A babot általában levesbe vagy főzelékbe tudja elképzelni az ember, én most salátaként is kipróbáltam. Ha egy grillezett hús mellé eszünk salátát, elég hamar újra éhes leszünk, de így babbal kiegészítve nemcsak laktató, de tápláló és rost szempontjából is jók vagyunk. :)
Néhány pulykamell szeletet megfűszereztem és néhány lilahagyma darabkával egy tepsiben megsütöttem (először alufólia alatt, majd kicsit fólia nélkül pirítva).
A salátához salátaleveleket tépkedtem kisebb darabokra, hozzátettem félbevágott koktélparadicsomokat és egy konzerv fehérbabot (ami már eleve puha). Öntetként egy kis balzsamecetet használtam (1-2 evőkanál) és megfűszereztem sóval, borssal és bazsalikommal.

Gluténmentes paradicsomleves


Paradicsomleves. Na nem olyan menzai, hanem ahogy anyám csinálja. Sűrű, édes és ízes. Glutén szempontjából a kezdeti rántást és a kötelező csipetkét kell speciálisan kezelni. A rántással nincs gond, azt ugyanolyan egyszerű coelipannal megcsinálni mint búzaliszttel. A trükk a csipetkével annyi, hogy csinálj jóval többet mint amennyi az adott levesbe kell, és a felesleget kis lapkákra gyúrva fagyaszd le. Így legközelebb előveszel annyit amennyit kell és kiolvasztod.

A recept:
Rántás. Tudod, olaj és liszt. Aztán felöntöd egy liter paradicsomlével. Nekem van olyan szerencsém, hogy jó öreganyám falusi-házi paradicsomlevét használhatom, de ugyanolyan jó bármelyik boltban kapható paradicsomlé, vagy akár a kis konzerves sűrített paradicsom vízzel higítva. Keverd el benne a rántást, aztán hagyd felforrósodni. Tegyél bele petrezselyemet és zellerzöldet apróra vágva, meg akár egy darabka zellergumót is. Továbbá nagyon tudom ajánlani, hogy tegyél bele egy kisebb fej vöröshagymát méghozzá egészben. Kell bele 3 csipet só, és jó 4-5 evőkanál cukor. A csipetkét akkor kell beledobálni mikor forr, de vigyázz, mert a paradicsomlevesnek könnyen odakap az alja, illetve a csipetkék is hajlamosak az aljára tapadni. Úgy kell ügyeskedni a hőmérséklettel, hogy forrjon, de ne túlságosan és gyakran meg is kell keverni. A csipetkék jó 15-20 percig főnek, de persze a tuti a kóstolás. Amúgy sem árt ellenőrizni és utánaigazítani a sónak és a cukornak. A végére legyen jó sűrű, édes, de mégsem túl cukros. Ha eleinte kicsit sok vizet tettél bele, akkor hagyd hogy a végére elfőljön.

Nekem ez nagy kedvencem, remélem nektek is ízlik. Jóétvágyat!

2009. 10. 07.

Gluténmentes gyógyszerek

Egyik legnagyobb bánatom, hogy a lisztérzékenység területén az orvosok egyáltalán nem felkészültek. Az eddigi tapasztalatom siralmas, egyszerűen minden orvosnak, minden szakterületen nekem kellett elmagyarázni, hogy tulajdonképp mi is ez a betegség, mit ehetek, mire kell figyelni és különben is. Amíg az embernek nincs baja, nincs is gond, de ha már gyógyszerhez folyamodnak, sajnos oda kell figyelni, mert még a gyógyszerek sem mind gluténmentesek.
Ilyenkor én mindig jelzem, hogy lisztérzékeny vagyok, és ugye nem tartalmaz a gyógyszer lisztet/keményítőt, amire mindig rávágják, hogy "áh, dehogy".. Mindenesetre nem árt óvatosnak lenni!!
Itt lehet letölteni a gyógyszerlistát: http://www.ogyi.hu/listak/