2009. 12. 19.

Egyszerű, gyors ebéd

Ma nem szerettem volna hosszas főzésbe kezdeni, és a maradék cukkinit mindenképp meg akartam a héten grillezni.. Ebből az lett, hogy tettem hozzá mindenféle fincsi zöldséget, és az egészet meggrilleztem serpenyőben. Került bele kockára vágott krumpli, lilahagyma, fokhagyma, cukkini, brokkoli, borsó, bébikukorica, répa. Az egészet megszórtam reszelt sajttal és főztem hozzá néhány virslit (Saga füstli pl. gluténmentes). Fűszerként só, bors, kakukkfű és egy kis kömény került rá.
Gusztusos és egészséges, kell ennél több? :) Persze egy fűszeres, grillezett csirke-, pulykamellel is nagyon fincsi, de tulajdonképp majdnem bármilyen húsételhez elkészíthető.

2009. 12. 18.

Gluténmentes mézeskalács

A liszterzekeny.hu-ról vettem a következő receptet, és nagyon fincsi lett, még a nem LÉ/GÉ munkatársaknak is nagyon ízlett.

20 dkg liszt (én az egészet coelipan-ból csináltam)
8 dkg porcukor
szódabikarbóna/sütőpor
csipet só
fahéj, gyömbér, szegfűszeg
1 ek. méz
1 tojás
2 dkg vaj (Rama, Liga)

A lisztet a cukorral, fűszerekkel, sütőporral, sóval összekeverni, a vajat/mézet/tojás gőz felett felolvasztani. A két részt összekeverni és jól összegyúrni, majd 1 órát pihentetni kell.
Meglepően jól lehetett a tésztával dolgozni, legfőképp ha a férjünk keze dolgozik rajta :).
A kinyújtott tésztából mindenféle formák készültek és mentek be az előmelegített sütőbe. Kb. 10-15 perc alatt el is készül.

2009. 12. 14.

Gluténmentes bundáskenyér


A mai vacsi bundáskenyér volt, sok-sok zöldséggel és sajttal.
Mivel én általában reggelire és vacsira is inkább kívánom a kenyeret (ebédre bőven elég a meleg étel), mindig van itthon gluténmentes kenyér. A Mester család kenyérporából készítem, általában heti 2x sütök belőle. Ebből nagyon könnyű bundáskenyeret csinálni, de próbáltam már a bolti, szeletelt kenyérből is. Azokból még inkább érdemes pirítóst, vagy bundást csinálni, mert önmagukban a legtöbb száraz.
Az alaprecept ugye tojásba mártott kenyér, olajban kisütve. Én sóval, borssal és fokhagymával vagy fokhagymasóval szoktam fűszerezni, és valamikor reszelt sajtot is teszek a tojásba. A fokhagymát általában arra használják, hogy az elkészült bundás kenyeret bedörzsöljék vele, de sokkal finomabb, ha az apróra vágott fokhagyma darabokat a tojásba teszed és úgy sül meg. Érdemes kipróbálni.
A bundáskenyérhez mostanában elengedhetetlen számomra a sajt és paradicsom, és még jobb plusz fokhagymával, újhagymával. (Régen imádtam hozzá friss tejet is inni, ez sajna már elmarad, mert a laktózmentes tej nem igazán illik hozzá az édes íze miatt.)

Baconos karaj gombamártással

Nagyon sokáig nem szerettem a gombát, talán én a csiperkével párosítottam a gombát, és emiatt utasítottam el az összes gombát, pedig nagy különbség van gomba és gomba között..
A laskagomba az egyik újdonság, amit megkedveltem. Ebből készült tegnap mártás.

Gombamártás: Pici olajon hagymát pirítottam, majd hozzáadtam a felkockázott gombát. Sóval, borssal és kakukkfűvel fűszereztem (a kakukkfű nagyon jól illik a gombához). Felöntöttem pici fehérborral, majd elpároltam,utána pedig felöntöttem egy kis vízzel. Közben tejfölhöz kukoricalisztet és még vizet kevertem és hozzáadtam a gombához. Felforraltam, majd hozzáadtam egy kis mustárt, petrezselymet és kész is. Nem igazán kell sokáig főzni a gombát. Miután kicsit kihűlt, az egészet leturmixoltam úgy, hogy nem baj, ha marad pár nagyobb darab gomba..
A mártás mellé karajszeletek készültek baconnal betakarva: a húst megveregettem, sóztam, borsoztam és egymás mellé elhelyeztem őket egy tepsibe. A szeletekre bacon szeletek (pl. Ringa) kerültek, hogy ne száradjon ki, mert a karaj hajlamos rá. 180 fokon 45-60 percig sül, majd fólia nélkül meg kell pirítani. Köretnek burgonyarösztit ettünk hozzá (Aviko):

Tonhalsaláta

Hétköznap általában a húsételeket fogyasztom, mert egy főzelék vagy saláta elég hamar "átfolyik" az emberen, ezért hétvégén gyakran csinálunk ebédre egy jó nagy tál salit. Tegnap egy tonhalsalátát dobtam össze.
Biztos van egy általános tonhalsaláta, én annyira nem ragaszkodom a zöldségekhez, mindig azt teszem bele, amihez épp kedvem van, pl. most nem lilahagymát, hanem újhagymát tettem bele..
Ami a saliba került: felkockázott jégsaláta, paradicsom, kígyóuborka, kaliforniai pirospaprika, és karikára vágott újhagyma.
Öntetként csak a halkonzerv olaját használtam és citrom facsart levét, valamint sóval, borssal fűszereztem. A halat pedig hozzákevertem a zöldségekhez.
Tonhalkonzervből gluténmentes például: http://www.hame.cz/hu/katalog/detail/?productId=13894

2009. 12. 12.

Sült banán másképp


A sült banánt a bundás almához hasonlóan szoktam elkészíteni, ma viszont bunda nélküli varáció lett belőle. A bundás változatot ugye bő olajban kell kisütni, így viszont az olaj részét megspórolhatjuk, hogy egészségesebb legyen. A banán egyébként nagyon hasznos gyümölcs, sok vitamin van benne, és előnyös a gyomorfekély, savasodás ellen is.
Két megpucolt banánt felkarikáztam, és kicsit megpirítottam, majd 1 evőkanál mézzel nyakonöntve tovább sütöttem. Az egész csak néhány percig tart, amíg átforrósodik és megpuhul. Egy kis forralt bor fűszerkeveréket is adtam hozzá. A banánt kis tálkába halmoztam és megszórtam magkeverékkel (mogyoró, aszalt gyümölcsök, mazsola, kókusz...). Igazán fincsi és tápláló uzsonna, vagy tízórai és desszertnek sem utolsó.

Brokkolis pulyka besamellmártással


Mostanság "divatos" a lúgosításról beszélni, de valójában tényleg nagyon sokan szenvednek az elsavasodástól és a refluxbetegségtől. Sajnos ez nálunk is téma, és próbálunk odafigyelni a táplálkozásra.
A brokkoli egy olyan zöldség, amely nemcsak a lúgosító étrendben alkalmazható, de sok vitamint (kálcium, vas, folsav, C-vitamin, B-vitamin..)  is tartalmaz.
Lehet belőle krémlevest, fasírtot és sok mindent készíteni, a mai menü a brokkolis pulykamell volt, besamellmártással, hozzá kakukkfüves rizzsel.
A pulykamell szeleteket picit elősütöttem egy serpenyőben (egy kis olívaolajon), fűszerként csak sót, borsot használtam. A megpirult hússzeleteket betettem egy jénaiba, erre kerültek a brokkolik. A brokkolit előtte sós vízben felforraltam és néhány percig főztem.
Közben elkészítettem a besamellmártást is: a visszamaradt olajba kukoricalisztet szórtam, és elkevertem, majd szép fokozatosan felöntöttem laktózmentes tejjel. Megsóztam, borsoztam és tettem bele szerecsendiót (néha bazsalikomot is szoktam). Addig kevergettem és adtam hozzá tejet, amíg a megfelelő mennyiségű és sűrűségű mártást kaptam, majd beleszórtam egy kis óvári köményes reszelt sajtot, és az egészet így felforraltam.
A hús+brokkoli kombóra ment a mártás és a tetejére még szórtam egy kicsit a sajtból, amitől szép barnára pirult a teteje. Először alufóliával lefefedve sütöttem 180 fokon kb. 35-45 percig, majd fólia nélkül is, hogy meg tudjon pirulni.
Köretként rizst főztem, amit egy kis tálkába halmoztam és kiborítottam a tányérba, hogy kicsit ízlésesebb legyen :), és megszórtam kakukkfűvel.

2009. 12. 08.

Angol édesség



Szülinapom alkalmából épp Londonban élő sógorom/sógornőm meglepett egy kis kinti finomsággal. Köztük volt egy csokiba vont keksz is, aminek egy az egyben olyan íze van, mint régen a csokis perecnek, már amennyire emlékszem. Ez lett az első számú kedvenc, kár, hogy itthon ilyet nem lehet kapni.
Ha esetleg kint jártok, mindenképp érdemes körülnézni, olcsóbbak és sokkal több helyen lehet gluténmentes sütiket, desszerteket kapni (pl. tesco és egyebek).

2009. 12. 07.

Kolbászos korhelyleves


Hosszabb ideig valahogy kimaradt a savanyúkáposzta a repertoárból, és most, hogy amúgy sem árt némi c-vitamint magunkhoz venni, gyakran eszegetem (akár csak az esti szendvics mellé).
A hétvégén kivételesen leves lett belőle, mert már rég ki akartam próbálni a korhely levest. Ez egy nagyon leegyszerűsített recept, nem kell sokat vesződni vele, mégis nagyon finom, ízletes és egészséges is.
Egy lábosban vöröshagymát pirítottam, majd a fokhagymát is hozzátettem, majd pirospaprikát szórtam rá és felöntöttem vízzel. Ekkor beletettem a savanyúkáposztát, kolbászkarikákat (én a Gyulait szeretem), valamint a zöldségeket (sárga-, fehérrépa, zeller, karalábé és egy kis petrezselyem). Összepároltam őket, majd felöntöttem vízzel és addig főztem, amíg a zöldségek megfőttek. Sóval, borssal és egy kis ételízesítővel fűszereztem, majd a tálaláskor kis tejfölt tettünk hozzá. (Az eredeti receptben húslé volt, de szerintem a káposzta és kolbász amúgy is nagyon intenzív ízt ad a levesnek.)

Pikáns laposhal krumplirózsákkal

A 7végi menü laposhal. Nagyon szép filézett szeleteket kaptunk, amiket én kettévágtam, mert akkorák, hogy 1 fél szelet elegendő egy adagnak. Mivel épp volt szép édeskömény is az áruházban, ami egyébként is megy a halételekhez, azt is felhasználtam. Felkockáztam, és szintén nagyobb kockákra vágott lilahagymákkal összekeverve megsózva állni hagytam.
A halat bepácoltam a következő hozzávalókba: 3 ek. szójaszósz (ezzel vigyázni kell, mert nem mindegyik gluténmentes), 3 ek. ketchup, 3 ek. sárgabarack lekvár és 2 ek. borecet, plusz előtte a halszeleteket sóztam, borsoztam. A pácolt halszeleteket pici olívaolajos serpenyőben megpirítottam. (Nagyon kevés idő kell neki, pl. a lazacnál sokkal hamarabb szétesik.)
Köretnek krumplirózsákat készítettünk, mert már rég ki akartuk próbálni, és a szülinapos receptkönyvet nézegetve pont találtunk egy ilyen receptet..
A krumplit héjában megfőzöd, meghámozod és összetöröd, majd tojással, egy kis vajjal és tejszínnel/tejjel elkevered (tulképp krumplipürét készít az ember). Sóval, borssal ízesíted (de akár egyéb fűszerekkel, fokhagymával is fel lehet turbózni). A pürét habzsákba teszed és kis rózsákat nyomsz egy tepsibe, majd az egészet aranysárgára megsütöd.

2009. 12. 01.

Libamell aszalt szilvával, körtével


Márton nap alkalmából nemrégiben libát sütöttünk.
A libamellet a kacsához hasonlóan sütöttem meg, a bőrét kockásra irdaltam és bőrével lefelé egy serpenyőben néhány percig sütöttem, majd kicsit fordítva is. Ezután betettem a húst egy jénaiba és megsütöttem (alufóliával letakarva, majd kis ideig fólia nélkül is).
Közben egy körtebefőtt levét lábosba öntöttem, és az aszalt szilvával együtt addig pároltam, amíg besűrűsödött. Gyömbérrel és fahéjjal fűszereztem, majd ment bele a körte is, amivel együtt összeforraltam.
A tálaláskor a libamellett vastagabb szeletekre vágtam, melléhalmoztam a gyümölcsragut. (Mivel mi vacsira ettük, nem készítettem külön köretet, persze adhatunk hozzá pl. krumplipürét, hagymás krumplit..)

Serpenyős marha tésztával


Újabb Gordon szerzemény, kicsit átalakítva..
A marha ez esetben pontosabban borjúcomb volt. A húst csíkokra vágtam, és bepácoltam: szójaszósz, olívaolaj, fokhagyma és reszelt gyömbér.
A serpnyőben hagymát pirítottam, megszórtam chillipaprika porral, majd beletettem a húst. Az egészet sóztam, borsoztam és összemorzsolt korrianderrel fűszereztem. Puhulásig pirítottam, és még mielőtt levettem, 1-2 kanál mézzel még átforraltam (ami még jobban kihozta a pikáns ízeket).
A húshoz spagettit főztem (Schär), és thai zöldségeket pároltam.

Tiramisu

Egyik nagy kedvenc, amit hétvégén megint elkészítettem, hogy még jobban menjen a Catan. :)
Nagyon egyszerű és gyors, de a legjobb csak másnap megenni, mert akkorra még jobban összeérnek az ízek.

Hozzávalók (4-6 személyre):
250-300 g krémsajt (mascarpone)
3 tojás
3 evőkanál méz
gluténmentes babapiskóta
gluténmentes kávé
keserű kakaópor

Elkészítés:
Csinálok 2 dl kávét (néha egy kis tejjel is fel szoktam higítani). A tojásokat szétválasztom, a fehérjéből kemény habot verek, a sárgáját pedig a mézzel és krémsajttal jól elkeverem. A krémbe óvatosan beleforgatom a fehérjéből készült habot (vigyázni kell, hogy ne törjön össze). Ez lesz a tiramisu krémje.
A gluténmentes babapiskótát kávéba áztatom, és ezekből leteszek 1 réteget a kis tálkák aljába. A gluténmentes piskótáknál is különböző az áztathatóság, valamelyiket akár 6-8 mp-ig is áztatni kell, de van olyan, ami 1-2 mp alatt szétázik. Ezt ki kell tapasztalni.
A piskóta rétegét befedem 1 réteg krémmel, majd megszórom keserű kakaóval, majd következik még 1 réteg áztatott piskóta, krém és a tetejére újra kakaó. (A kakaóport szitálni szoktam, úgy sokkal szebb lesz.:))

2009. 11. 30.

Sült csirkecomb kicsit másképp..

A hétvégén kicsit karácsonyi hangulatban voltam, és azon kívül, hogy készülődnek az ajándékok, az ízvilág is a karácsonyt idézte.
A csirkének én leginkább a mellét szeretem, de most volt otthon comb, és hogy motiváljam magam a combevésre, kicsit felturbóztam a sült csirke receptjét. :)
Az egész combokat megmostam és sóztam, borsoztam, majd a bőrével lefelé kezdve kicsit serpenyőben előpirítottam. Néhány perc után a húst kitettem egy jénaiba, és a serpenyőbe tettem almaszeleketet és aszalt barack darabokat, amit fahéjjal és mézzel ízesítve kicsit összepirítottam. A gyümölcsökat a hús mellé helyeztem, a húsikat még meglocsoltam 1-2 kanál mézzel, és az egészet betettem a sütőbe, alufóliával lefedve. Kb. 45-60 percig sütöttem, majd a fóliát levéve még 5-10 percig pirítottam (180 fokon). Isteni finom lett. Krumplipürével tálaltam.

2009. 11. 11.

Töltött articsóka

Az articsóka ritkán kapható, leginkább konzerv formájában. Ha lehet is rendes artiócsókát kapni, tulajdonképp a megpucolásakor ott tartunk, hogy pont annyi a felhasználható tartalom belőle, amennyi a konzervben van. Én ezt szoktam venni, így sokkal egyszerűbb és bármikor elővehetem, ha épp ehhez lenne kedvünk.
Nem olyan régen fedeztük fel, amikor is olyan ételeket kerestem, amelyek elősegítik a fogyást.. Ez a növény nagyon sok szempontból egészséges, és a férjemnek kifejezetten kedvencévé vált, így mindig tartok itthon 1-2 konzervet. Előnyei: a máj szöveteinek regenerálódását elősegíti, csökkenti a koleszterinszintet, a vér zsírtartalmát és segíti az emésztést, csökkenti a vérnyomást és érelmeszesedést, vízhajtó..

Úgy szoktam a töltött articsókát készíteni, hogy pici olívaolajon hagymát pirítok (ez lehet bármilyen hagyma, akár többféle is egyszerre). Erre rádobok apróra vágott sonkadarabokat (pl. Délhús, Kométa, Pick felvágott), esetleg felkockázott sajtot (pl. Óvártej), ami szépen beleolvad az egészbe. Nem kell sokáig sütni, picit összemelegíteni és mehet is az articsókába. Kicsit nehézkes vele bánni, mert a sós lében ázva nagyon megpuhulnak, de nagyjából bele lehet nyomkodni a tölteléket. Az egész mehet a sütőbe egy 10-15 percre és kész is.
Legutóbb sáfrányos rizst főztem hozzá, de magában is fogyasztható.

"Indiai" pulykafalatok

A leves mellé a megmaradt pulykamell darabokból készült a főétel, amit indiai ízekkel felturbózott joghurtba pácoltam előző nap. A joghurtba (pl. Mizo, Alföldi Tej) belekevertem összemorzsolt koriandert, curry-t és szerecsendiót, valamint só, bors is került bele. Ebbe beleforgattam a pulykamell darabokat, és letakarva a hűtőbe tettem másnapig pácolódni. Másnap pici olívaolajon megsütöttem serpenyőben.
Köretnek krumplit főztem héjában, majd a megpucolt krumplikat nagyobb darabokra vágtam, betettem egy tepsibe, pár csepp olívaolajjal meglocsoltam, sóztam, borsoztam és betettem a sütőbe kb. 30 percre.

Tárkonyos raguleves



 A poco loco-ba nagyon szerettünk járni (sajna most bezárt és átalakítás alatt áll, azt még nem tudom, hogy továbbiakban is csinálnak-e majd gluténmentes ételeket), ahol a levesek közül a tárkonyos raguleves volt a kedvencem. Tulajdonképp náluk ettem életemben először is, és nagyon megkedveltem. Múlt hétvégén felkutattam néhány receptet a neten, hogy hogy is kell elkészíteni, nem is nagy ördöngősség.. Hatalmas sikert aratott. :)

Hozzávalók 4 személyre:

- pulykacomb 20 dkg
- sárgarépa 1db
- fehérrépa 1db
- zöldborsó 20 dkg
- gomba 5 dkg
- hagyma 1 db
- tárkony 2 ek.
- citrom 1 db
- tejszín 2 dl
- liszt 1 ek.
- só, bors

Én pulykamellből készítettem, amit megmostam és felkockáztam. (Természetesen lehet készíteni sokféle húsból.) Egy kis olívaolajon hagymát pirítottam, majd a húst is hozzáadtam és fehéredésig pirítottam azt is. A zöldségeket előtte már megpucoltam, és karikára vágtam. Amikor már a húsi fehér lett, hozzáadtam a répát, gombát és együtt tovább pirítottam kicsit, majd az egészet felöntöttem forró vízzel és sóztam, borsoztam. Amikor már a húsi és zöldségek is megpuhultak, beletettem a borsót (azért a végén, mert Bonduelle konzervet használtam), megfűszereztem a tárkonnyal, majd grízgaluskákat szaggattam bele. A Mester család levesgaluska porát próbáltam ki és nagyon is bevált. A galuskának elég 5 perc főzés, addig a tejszínt (pl. Parmalat főzőtejszíne) összekevertem kukoricaliszttel. Néhány perc alatt a galuskák megpuhulnak, közben mehet is bele a tejszín (a levesből előtte kimertem forró levet, és kiegyenlítettem a leves és tejszín hőmérsékletét). A tejszínnel együtt még néhányat rottyan és kész is. A tejszín után még a citrom levét is belefacsartam, de a leves mellé kitettem még plusz citromot, mert minél több a citrom, szerintem annál fincsibb..

2009. 10. 28.

Svéd húsgolyó barnamártással


Ha a fagyasztott ételeknél járunk, meg kell még említeni a Findus nevű cég svéd húsgolyó (Meatballs) termékét, ami gluténmentes (tejfehérje, tojásfehérje, szójaprotein mentes is). Persze ezt is el lehet készíteni saját kezűleg, de sokszor jó dolog csak úgy előkapni a fagyasztóból ilyesmit.
Egyszerűen serpenyőben át kell sütni. Én curry-s barnamártással szoktam megbolondítani és hozzá rizst készítek.
Tejszínes barnamártás:
2 dl tejszín, 2 evőkanál liszt, 2 evőkanál szójaszósz, csipetnyi őrölt fehérbors, (ha van) húsleves (de jó helyette a víz is).
A serpenyőben megmaradt vajhoz/olajhoz hozzáadjuk a kukoricalisztet, kicsit megpirítjuk, majd felöntjük vízzel vagy húslevessel, kb. tejföl sűrűségűnek kell lennie. Fűszerezzük szójaszósszal és sóval, borssal, curry porral, majd hozzáadjuk a tejszínt és felforraljuk. (A szójaszósszal vigyázni kell, mert a legtöbb tartalmaz glutént.)

Gluténmentes hamburger

A hamburger nálam a pizzához hasonlóan sokáig eléggé hiányzott. Nem vagyok egy gyorsétterembe járós fajta, de a diétát megkezdve sokat jelentett, hogy bármely városban jártam és megéheztem, legalább egy salátát megehettem a mekiben. A hamburger viszont olyan dolog volt, amit időnként szívesen megettem volna a sali mellé. :) (Most már sok embertől olvastam fórumon, hogy simán bemennek a gluténmentes zsemléjükkel, és kérnek bele mekis hamburger húst és mindenhol meg szokták tudni oldani. Ezt még nem próbáltam, sokkal inkább az otthoni elkészítést.
Azt hiszem, a diéta megkezdése után legelőször akkor ettem hamburgert, amikor a férjem meglepett vele otthon a saját készítésű húspogácsáival. Nagyon édes volt, lement vásárolni, aztán bevonult a konyhába és nem engedett be. Egyszercsak elém került a tányér, 2 hatalmas gluténmentes zsemlével, benne a darált marhahúsiból készült húspogácsával, sajtszelettel, paradicsommal, salátával és ketchup-pal, mustárral, ahogy egy igazi hamburgernek ki kell néznie. Sőt, még sült krumpli is volt hozzá. :) Hát meg kell mondanom, kevés dolognak örültem úgy, mint ennek a meglepinek :).
Azóta rendszeresen szoktunk a húgomékkal együtt hamburger "party-t" rendezni, aminek ő is nagyon örül mindig.

A darálthúst összekeverjük felkockázott vörös-, lila- és fokhagymával, sóval, borssal és a húspogácsákat serpenyőben kisütjük. Sütünk hozzá hasábburit vagy karikákra vágott, héjában sült krumpli chips-et. Ezután ki szoktam tenni tányérokra karikákra vágott lilahagymákat, paradicsomokat, sajtszeleteket, mustárt és ketchup-ot és mindenki magának készíti el a maga kis szendvicsét, ízlése szerint.

Update (2014.)
A FreeFromFinom boltokban kapható frissen és helyben készült hamburger.

Vadas spagettivel


Van néhány olyan étel, amely azért lett a kedvencem, mert nagymamám annyira finoman készítette. A pontos ízekre már sajnos nem emlékszem, de elevenen él bennem a tudat, hogy mennyire szerettem őket. Ezek közé tartozik a vadas is, amihez ő még zsemlegombócot is csinált (szerintem azóta nem is ettem zsemlegombócot, de most már muszáj lesz kipróbálni :)).
Több helyen ettem már vadast, de valahogy még sosem vettem rá magam, hogy én is elkészítsem. Mióta lisztérzékeny vagyok, nem ehetek akárhol, így nagyon megörültem, amikor megtudtam, hogy lehet kapni mirelit mártást. Ez sokkal egyszerűbbé teszi a vadas készítését, ha épp vadasra vágyunk, de nincs kedvünk/időnk végigcsinálni a levesfőzős, répapaszírozós folyamatot. :)

Legutóbb én pl. szimpla pulykamell szeleteket pirítottam meg serpenyőben, és ehhez olvaszottam fel a mirelit mártást. Mindehhez pedig Dr. Schär spagettit főztem. Természetesen bármilyen húst lehet hozzá használni, ha recepthez hűek szeretnénk lenni, nyilván marhahúst kellene. Készítettem már úgy is, hogy a hússzeleteket betettem egy jénaiba egy kis olajjal megcsepegtetve, sóval, borssal (lehet még egyéb zöldfűszereket is). A hús mellé lilahagymát, fokhagymát, és egyéb zöldségeket tettem és így megsütöttem.
A mártáshoz még annyit megjegyeznék, hogy 1-2 plusz evőkanál mustárral szerintem nagyon ízletes.

Rántott máj petrezselymes krumplival, ubsallal :)

A máj nagyon egészséges étel, tartalmaz A, D, E, H, K, B, C vitamint és folsavat..
Legtöbben a csirkemájat szokták enni, szerintem a pulykamáj sokkal finomabb, így általában ebből szoktunk beraktározni. A resztelt májat én nem csípem, de a rántott máj az egyik kedvencem.
Ezt nem nehéz gluténmentesen elkészíteni, ha megvannak a hozzávalók (gluténmentes liszt és zsemlemorzsa). Ha pulykamájból készítjük, nyugodtan félbevághatjuk a májdarabokat, mert egészben túl nagyok általában. A szokásos módon bepanírozzuk: pl. Coelipan vagy kukoricalisztbe, aztán tojásba, majd gluténmentes zsemlemorzsába forgatjuk. Én a Mester család zsemlemorzsáját szoktam használni, de ebből nincs akkora különbség. Készíthetünk saját kezűleg is a maradék, kiszáradt kenyerünkből is. (Bevallom én ezzel nem szoktam vacakolni.) Olajban kisütjük, itt vigyázni kell, mert a pulykamáj sokkal tovább sül, mint egy csirkemáj. Addig kell sütni, amíg már nem "vérzik".
A máj mellé petrezselymes krumplit és tejfölös uborkasalátát készítettem:
A kígyóubit vékony karikára vagdosom, mellékerül jó sok fokhagyma, egy kis cukor, só, bors, és ecet. A tetejére kerül egy kis tejföl és pirospaprika díszítésnek.

2009. 10. 25.

Narancsos almalekvár


Tavaly elhatároztuk, hogy saját készítésű ajándékot kap mindenki karácsonyra. Ahogy ötleteket keresgéltem, rátaláltam a "karácsony ízű" lekvárra, ami annyira bevált, hogy most hétvégén megismételtük saját részre is, mert tavaly nekünk már nem annyira jutott. :)
Ahogy korábban említettem, ezt a receptet a lilahangya.blogspot.com-on találtam, ahol sok más érdekes recept is olvasható.
Sosem gondoltam, hogy valaha is lekvárt fogok főzni, főként ilyen fiatalon :), de ez egy olyan recept, ami még a mai rohanó világban is bevállalható, egyszerű és nagyon finom az eredmény. Az egész mindössze max. 2 órát vesz igénybe.
A legmacerásabb része az, hogy rengeteg almát kell pucolni, magozni, majd apró darabokra vagdosni (kb. 1,5 kg). Ezt egy nagy lábosba téve, meglocsoltam 1 citrom és 2 narancs levével, valamint belekerült a narancsok héja is reszelve. Az egészet feltettem főni, és amikor már levet eresztett, beletettem a mézet (4 evőkanál) és fűszereket (fahéj, szegfűszeg, szerecsendió). 1 órát hagytam így főni, majd belekerült a cukor (20-30 dkg), amivel még fél órát rotyogott. Ezután belekanalaztam üvegcsékbe, és hagytam kihűlni. A kisüveg bekerült a hűtőbe, és már meg is kezdtük, a másik ment a "kamrába".
Semmi tartósítószer, semmi glutén. :)

Nutellás muffin

A hétvégi desszert a nutellás muffin volt. Gyakran szoktam muffint sütni, mert gyorsan, egyszerűen elkészül. Akár több napig eláll a hűtőben, amit mikróban felmelegítve jó lehet akár reggelire, és könnyen magunkkal vihetjük munkába, iskolába, vendégségbe..

Hozzávalók: 
7,5 dkg vaj
10 dkg Nutella
5 dkg cukor
2 tojás
1,2 dl tej
30 dkg liszt
1 csomag sütőpor

Én egy az egyben behelyettesítettem a Coelipan liszttel, amit megszórtam sütőporral (DrOetker/Haas). A vajat megolvasztottam mikróban, ehhez hozzákevertem a nutellát, tojás és cukrot. Ezeket hozzákevertem a liszthez, majd a tejet is hozzáadva simára kevertem. A tejből kicsit többet használtam, talán a gluténmentes liszt miatt, többet felszívott. A masszával eletöltöttem a muffinsütőt, és 180 fokon kb. 20 percig sütöttem. A nutellától tulajdonképp mogyorós beütése lett, szerintem nagyon fincsi, ajánlom mindenkinek. Glutén szempontból a nutelláról a legutóbbi hozzáállás: akkor biztosan GM, ha Németo.-ban vagy Olaszo.-ban gyártják.

Vörösáfonyás-narancsos kacsamell


Ez a hétvége az új receptekkel való kísérletezéssel telt. Újfent nem maradtak éhesek a pocakok. :)
Évek óta gyűjtögetem a mindenféle különleges receptet, szeretek új ételeket kipróbálni. Tavaly a karácsonyi ajándékkészítéskor találtam egy blogot, ahonnan kipróbáltunk egy lekvár receptet, és nagyon bevált. A hétvégén készítettem is újra, mert amúgy is el vagyunk látva almával, amit férjem drága jó nagyijától kaptunk.
Ezt a blogot nézegetve találtam a következő receptet, amit "muszáj" volt kipróbálnom, amúgy is volt elfekvőben egy kacsamellpár a fagyasztóban. :) (Azt hiszem, később is visszatérek hozzá, mert nagyon szép, ízléses és különleges ételekkel teli oldal. Innen is gratulálok a készítőnek!)
Az étel nagyon egyszerű, és mégis különleges, de szerintem akárki képes elkészíteni. A kacsamellet a szokásosan kezdjük el készíteni, egy serpenyőben bőrével lefelé elősütjük (minél ropogósabb lesz a bőre, annál finomabb), majd megfordítva még néhány percig sütjük a bőréből kisült zsírban. A húst csak sóztam, borsoztam. Az elősütés után ment a jénaiba, és a megmaradt zsírban póréhagymát pirítottam, valamint aszalt áfonyát kicsit átmelegítettem benne. A hagymás áfonya bekerült húsi köré, a húsit még megszórtam fokhagyma szeletekkel és letakarva ment az egész a sütőbe. Az eredeti recept szerint 1 órát sül, majd mehet mellé a narancs is gerezdek formájában és így is még 20-30 percet sül. Én a sütési időt lecsökkentettem, mert a kacsamell könnyen kiszárad, és az sem baj, ha esetleg a közepe még icipicit rózsaszín, habár még így is bőven átsült. Amikor elkészült, a melleket felszeleteltem vastagabb szeletekre, köré tettem a gyümölcsöket, és rösztit készítettem hozzá.
A gyümölcs és húsi kombó amúgy is gluténmentes, a röszti az, ami érdekes ilyen szempontból. Az Aviko termékeit szoktam egyébként is használni, és a röszti termékük egy ideje szintén felkerült a listára, aminek én nagyon megörültem. Időnként be szoktam tárazni belőle a fagyasztóba..

Spenótos rizottó


Gyakran eszünk rizst köretként, de a rizottó az rizottó. Régóta szeretném kipróbálni, most a hosszú hétvégén volt időm kísérletezni, és nem a szokásos ételeket elkészíteni. A rizottó egy olyan étel, amiből rengeteg féle létezik, és bárki kitalálhatja a saját rizottóját, de mindnek egy az alapja.
Sajnos nem volt itthon speckó rizottóhoz való rizs, de szerintem még így is nagyon fincsi lett, állítólag az Arborio nevű rizs a legjobb erre, majd legközelebb megpróbálom beszerezni..
Az alap rizottó a következőképp készül:
Egy kis olívaolajon hagymát, fokhagymát (zellerszárat) pirítunk, majd a rizst (kb. 1 bögre rizs 2 személyre elég) is hozzáadva pirítjuk egy kis ideig. Nagyon gyorsnak kell lenni, mert könnyen leég. Meglocsoljuk egy kis fehérborral (1-2 dl), és ha ez is elpárolgott (folyamatosan kell keverni), akkor mehet rá annyi alaplé, amennyi ellepi. Folyamatos kevergetés mellett a rizs szépen magába szívja a lét, így ezt egyfolytában pótolni kell. (Én most zöldséges alaplevet készítettem.) Kb. 15-20 percig a folyamatos lépótlás és kevergetés után, amikor már úgy érezzük, hogy megpuhult, levesszük a lángról és hozzáadunk egy kis vajat, és parmezán sajtot. Lehet fűszerezni sóval, borssal (attól függően, hogy az alaplé mennyire volt fűszeres, ízes), én tettem bele egy kis kakukkfüvet is.
Ez esetben én spenótos változatot készítettem, amihez fagyasztott leveles parajt használtam (Bonduelle fagyasztott leveles parajt szoktam venni). Ezt felolvasztva hozzákevertem a végén, és kicsit átmelegítettem, valamint tettem hozzá még egy kis fokhagymát. Ezután vettem le és adtam hozzá a vajat és parmezánt. Miután minden belekerült, még néhány percig lefedtem.
Néhány szem koktélparadicsomot is csináltam hozzá, ami nagyon jól kiegészítette a spenótos, parmezános ízt. Serpenyőben nagyon pici olívaolajon szinte csak átmelegítettem, sóval és kakukkfűvel megszórva.

2009. 10. 22.

Gluténmentes tojásos reggeli muffinsütőben

Van egy nagyon egyszerű tojásos étel, amit bárki el tud készíteni, ha van muffinsütője. (Ehhez a papír muffinforma nem igazán célszerű, a teflonos variációt használjuk.)
Sonkaszeleteket teszünk a muffinsütő öblöcskéibe, kibélelve azt, és mindegyik lyukba 1-1 tojást ütünk. Személyenként 2-3 ilyen forma elegendő (egy átlag étkű emberkének).
A tetejére füstöltsajt szeletet szoktam még tenni és megszórom petrezselyemmel vagy bazsalikommal. Az egészet 15-20 percig sütöm sütőben olyan 180 fokon. Az sem baj, ha a tojás nem sül meg teljesen, legalábbis ha szeretitek a lágytojást.. Mindezt persze lehet variálni, megspékelni még kolbászkarikákkal vagy kinek mi tetszik..
Hamar megvan, egyszerű és nagyon finom. Azt hiszem holnap csinálok is reggelire :)

2009. 10. 20.

Húsleves és főtt hús krumplival, paradicsommártással

Ezt az ételt "kedvenc" anyósomnál ettem életemben először, nálunk ez nem volt ismert, pedig mennyire remek és praktikus ebéd. :)
Az ember megfőzi a levest, mint máskor, a lényege, hogy jó sok hús legyen benne, minél többféle. Mi legutóbb pulykaszárnyból, pulykanyakból készítettük, de az is nagyon jó, ha a csirke mindenféle részeit tesszük bele.
A leves: hagymát pirítunk, majd ebben a húst is kicsit megpirítjuk, és így öntjük fel vízzel. Só, bors és ételízesítő (pl. a Házi Piros Paprika Kft. Vito ételízesítője, illetve a Szegedi Paprika Boszorkány ételízesítője) kerül bele és már az elején bele szoktunk tenni egész fej hagymákat, illetve azokat a zöldségeket, amiket sokáig kell főzni. Időközben, amikor már a hús puhul, jöhet bele a többi zöldség, majd a végén a tészta (én a Tóthék tésztáját szoktam használni, amiből van kifejezetten levesbe való.) Minél többféle hús, és zöldség van benne, annál ízletesebb a leves.
Amikor megfőtt a leves, a főtt húsikat kiszedjük belőle (persze a leveshez is hagyhatunk egy kicsit). A húsikat pedig felhasználjuk a 2. fogáshoz. Ehhez szükség van még főtt krumplira, mi héjában főtt egész krumplit szoktunk készíteni hozzá. A másik, amire szükség van a mártás. Ami a legjobb, hogy bármilyen mártás készíthető hozzá, anyósom pl. szokott paradicsomot és egresmártást is csinálni egyszerre, hogy mindenki kedve szerint válogathasson.
A paradicsommártás a paradicsomleveshez hasonlóan készül, talán kicsit sűrűbbre kell csinálni. (Rántást készítünk pl. kukoricaliszttel és pici olajjal, ezt felöntjük a paradicsomlével és hozzáadjuk a sót, cukrot. 1 l paradicsomléhez kb 2-3 evőkanál cukrot lehet használni. A paradicsomon kívül tehetünk bele egész hagymát, petrezselymet és zellert/zellerlevelet apróra vágva.)

2009. 10. 18.

Felturbózott tojásrántotta

Szeretem a tojást, mindenféle formájában. A rántottát általában reggelire szokták enni, hát én képes vagyok akár ebédre vagy vacsorára is ezt enni. :)
Eleinte csak az alap rántottát ettem (pirított hagyma+tojás), ezt azóta sikerült egy laktató, tápláló és nagyon fincsi formára tunningolni.
Most is a hagymapirítással kezdem, kivéve ha bacont-t is teszek bele, akkor olaj nélkül ezt megpirítom és erre teszem a hagymát. Szinte bármilyen hagyma megfelel, én felváltva szoktam a vörös-, lila- és újhagymát használni, amit épp megkívánunk. Ezután következnek a kolbász karikák és hagyom, hogy jól átsüljenek.
Ekkor kerül bele az alma, amit héjával együtt kimagozva felkockázok pici darabokra. Beleteszem a serpenyőbe, és ráteszek egy fedőt. Az almának puhára kell párolódnia, úgy lesz finom.
Amikor az alma megpuhult jöhet rá a tojás, de nem csak úgy magában.. A felvert tojásba szoktam tenni egy kis tejfölt (3 tojáshoz 1-2 evőkanál), valamint kerül bele még apróra vágott fokhagyma és reszelt sajt. Ezt összekeverve teszem rá a szalonnás, hagymás, kolbászos, almás cuccra. A fokhagymát eleinte a hagymával együtt sütöttük meg, de rájöttünk, hogy ha a tojással együtt tesszük a serpenyőbe, akkor sokkal jobban kiérződik a fokhagyma íz. Szerintem így sokkal jobb. A tetejét ízlés szerint meglehet szórni pirospaprikával vagy petrezselyemmel.

2009. 10. 16.

Gluténmentes adalékanyagok, E-számok

Gluténmentes adalékanyagok:
- antioxidánsok (növelik a termékek eltarthatósági idejét)
- csomósodást gátló, testesítő anyagok (pl. az E460 cellulóz)
- emulgeáló szerek (pl. lecitin: E322): Margarinok, csokoládékészítmények, édesipari termékek gyártásához használják.
- édesítőszerek
- élelmiszerszínezékek
- fényező anyagok
- habképzők
-  hajtógázok (pl. tejszínhabban)
- nedvesítőszerek
- savregulátorok, savanyítók, sók
- tartósítószerek (pl. E211 - nátrium-benzoát)
- térfogatnövelő szerek
- zselésítő anyagok

Felületkezelő anyagok: az élelmiszerek felületén védőbevonatot képezve megakadályozzák a kiszáradást, és az aromavesztést, színezheti, díszítheti vagy fényesítheti a termék felületét.
Európában tilos a glutén bevonat alkalmazása gyümölcsök (alma, szamóca, saláta) stb. esetében is. A Dél-Amerikából vagy Afrikából importált gyümölcsöknél azonban nincs semmi garancia erre, ezért a nem EU származású gyümölcsökre nagyobb figyelmet kell fordítani.

Ízesítő és aromaanyagok: Az ízesítő- és aromaanyagok eredetük szerint három csoportba sorolhatóak: a természetes, a szintetikus „természetazonos” és a szintetikus aromák csoportjába. Nagyon kis mennyiségben adagolják a termékekhez, és soha nem fogyasztjuk ezeket önmagukban. A por alakú (nem folyadék halmazállapotú) ízesítők gyakran tartalmaznak maltodextrint vagy keményítőt vivőanyagként. Ezek a vivőanyagok alacsony gluténtartalmúak (ha egyáltalán van bennük), és az ízesítőkből is nagyon csekély mennyiséget használnak fel egy adott élelmiszer készítéséhez.

Ízfokozók: (pl. natrium-glutamat - E622) Szárított ételekben, levesporokban, mártásokban alkalmazzák. A glutamátokat cukrokból, fermantációval állítják elő, sokszor glukóz szirupból (nagyon ritkán búza-keményítőből) – és nincs mérhető glutén-tartalma.

Sűrítő- és kötőanyagok, stabilizátorok: majonézek, töltelékek, tejdesszertek, joghurtok, habok, krémtúró stb. gyártásához használják. Az E400 - 418 között növényi gumik, az E440 pektinek és az E460–466 cellulózok is ebbe a csoportba tartoznak.  Az E1400 alatti sűrítőanyagok gluténmentesek.
Az E1400–1450 közötti adalékanyagok keményítőből készülnek (ez búzakeményítő is lehet). A kukorica-, burgonya-, tápióka- vagy rizskeményítőből készült sűrítőanyagok gluténmentesek.

2009. 10. 11.

Karfiolos hús


Kiskoromban utáltam a karfiolt, és úgy általában majdnem az összes zöldségfélét. Felnőtt fejjel egyrészt nagyon megváltozott az ízlésvilágom, másrészt próbálunk minél több zöldséget, rostos, tápláló és lúgosító hatású ételt enni...
A hússzeleteket (ami lehet akár szárnyas, vagy sertéscomb, karaj is) sózzuk, borsozzuk és kis olívaolajon elősütjük serpenyőben. Nem kell teljesen átsütni, mert még úgyis megy a tepsibe a karfiollal és mártással.
A karfiolt sós vízben pár perc alatt a forrásban lévő vízben puhára pároljuk, és kisebb darabokra vágjuk (akár kézzel is el lehet darabolni, nem érdekes, hogy néz ki, a lényeg, hogy ne legyen nagyon apró). Fogunk egy tepsit vagy jénait, beletesszük a hússzeleteket egymás mellé (szerintem elég annyi zsiradék, amennyi a húsival jön a serpenyőből). Erre tetszés szerint lehet még sonkaszeleteket is tenni, és bekenjük mindegyiket mustárral (pl. Globus, Univer). Erre jöhetnek a karfioldarabok, fedjük be az összes húst. Közben a mártást is el kell készíteni, ami ezesetben egy besamellmártás. Én ezt úgy szoktam készíteni, hogy egy rántást csinálok (kis kukoricalisztet olajon megpirítok), amit szép fokozatosan felöntök tejjel (az én esetemben Mizo laktózmentes tej). Érdemes pl. kézi habverővel dolgozni, mert nagyon hamar be tud csomósodni. Ha már elértük a kívánt mártás mennyiséget, hozzáadok szerecsendiót, sót, borsot és akár bazsalikomot is. Állandó kevergetés mellett felforralom, 1-2-t rottyan és öntöm is a karfiolos húsikra. Mehet a sütőbe és addig sütöm, amíg szépen megpirul a teteje (kb. 20 perc).
Akár rizzsel tálalható, akár magában is elég laktató a sok karfiollal.

Babsaláta sült pulykával


A babot általában levesbe vagy főzelékbe tudja elképzelni az ember, én most salátaként is kipróbáltam. Ha egy grillezett hús mellé eszünk salátát, elég hamar újra éhes leszünk, de így babbal kiegészítve nemcsak laktató, de tápláló és rost szempontjából is jók vagyunk. :)
Néhány pulykamell szeletet megfűszereztem és néhány lilahagyma darabkával egy tepsiben megsütöttem (először alufólia alatt, majd kicsit fólia nélkül pirítva).
A salátához salátaleveleket tépkedtem kisebb darabokra, hozzátettem félbevágott koktélparadicsomokat és egy konzerv fehérbabot (ami már eleve puha). Öntetként egy kis balzsamecetet használtam (1-2 evőkanál) és megfűszereztem sóval, borssal és bazsalikommal.

Gluténmentes paradicsomleves


Paradicsomleves. Na nem olyan menzai, hanem ahogy anyám csinálja. Sűrű, édes és ízes. Glutén szempontjából a kezdeti rántást és a kötelező csipetkét kell speciálisan kezelni. A rántással nincs gond, azt ugyanolyan egyszerű coelipannal megcsinálni mint búzaliszttel. A trükk a csipetkével annyi, hogy csinálj jóval többet mint amennyi az adott levesbe kell, és a felesleget kis lapkákra gyúrva fagyaszd le. Így legközelebb előveszel annyit amennyit kell és kiolvasztod.

A recept:
Rántás. Tudod, olaj és liszt. Aztán felöntöd egy liter paradicsomlével. Nekem van olyan szerencsém, hogy jó öreganyám falusi-házi paradicsomlevét használhatom, de ugyanolyan jó bármelyik boltban kapható paradicsomlé, vagy akár a kis konzerves sűrített paradicsom vízzel higítva. Keverd el benne a rántást, aztán hagyd felforrósodni. Tegyél bele petrezselyemet és zellerzöldet apróra vágva, meg akár egy darabka zellergumót is. Továbbá nagyon tudom ajánlani, hogy tegyél bele egy kisebb fej vöröshagymát méghozzá egészben. Kell bele 3 csipet só, és jó 4-5 evőkanál cukor. A csipetkét akkor kell beledobálni mikor forr, de vigyázz, mert a paradicsomlevesnek könnyen odakap az alja, illetve a csipetkék is hajlamosak az aljára tapadni. Úgy kell ügyeskedni a hőmérséklettel, hogy forrjon, de ne túlságosan és gyakran meg is kell keverni. A csipetkék jó 15-20 percig főnek, de persze a tuti a kóstolás. Amúgy sem árt ellenőrizni és utánaigazítani a sónak és a cukornak. A végére legyen jó sűrű, édes, de mégsem túl cukros. Ha eleinte kicsit sok vizet tettél bele, akkor hagyd hogy a végére elfőljön.

Nekem ez nagy kedvencem, remélem nektek is ízlik. Jóétvágyat!

2009. 10. 07.

Gluténmentes gyógyszerek

Egyik legnagyobb bánatom, hogy a lisztérzékenység területén az orvosok egyáltalán nem felkészültek. Az eddigi tapasztalatom siralmas, egyszerűen minden orvosnak, minden szakterületen nekem kellett elmagyarázni, hogy tulajdonképp mi is ez a betegség, mit ehetek, mire kell figyelni és különben is. Amíg az embernek nincs baja, nincs is gond, de ha már gyógyszerhez folyamodnak, sajnos oda kell figyelni, mert még a gyógyszerek sem mind gluténmentesek.
Ilyenkor én mindig jelzem, hogy lisztérzékeny vagyok, és ugye nem tartalmaz a gyógyszer lisztet/keményítőt, amire mindig rávágják, hogy "áh, dehogy".. Mindenesetre nem árt óvatosnak lenni!!
Itt lehet letölteni a gyógyszerlistát: http://www.ogyi.hu/listak/

2009. 09. 17.

Sült banán


Kiskorunkban sokat játszottunk, és a játék mellé anyuék gyakran készítettek bundás almát, persze játék nélkül is. :) Mindenesetre ez egy gyakori desszert volt nálunk. Később, amikor bejöttek a kínai éttermek, a kedvencem a sült banán volt, ami persze biztos nem pont úgy készül náluk, mint a mi sült almánk, de szerintem így is nagyon finom...
Mi tehát az almát, banánt ugyanúgy sűrű palacsintatésztába burkolva sütjük. A palacsintatészta itt nem szó szerint értendő. Egy kis kukoricalisztet szoktam tojással és tejjel elkeverni és kész is. Cukrot sem teszek bele, mert úgyis rengeteg fahéjas cukorral esszük. :) A banánt vastagabb karikákra szeletelve, a tésztában megforgatva, olajban kisütöm. Természetesen megszórom forrón a fahéjas cukorral, de ez evés közben sosem elég, így leginkább a cukros bödönnel a kezemben eszem, jó alaposan belemártogatva az egyes darabokat. :)

Tipp: A palacsintatésztát persze lehet zöldségekre (gomba, karfiol..) és húsokra is alkalmazni, fűszerekkel, akár reszelt sajttal összekeverve.

Mozarellás-paradicsomos csirkemell kukorica polentával


Mostanában rákaptam Gordon Ramsay műsoraira, a következő receptet tőle láttam és muszáj volt kipróbálni. :)
A csirkemell szeleteket sózva, borsozva bepanírozzuk (lisztbe, tojásba, majd zsemlemorzsába). A panírnál, rántásnál, habarásnál.. én kukoricalisztet szoktam használni, mert ezzel nagyon egyszerű dolgozni. Ilyen téren sokkal jobb szerintem, mint a búzaliszt, nagyon jól kezelhető, és szinte lehetetlen csomósra keverni belőle pl. egy sűrű palacsintatésztát. A zsemlemorzsából a Mester család termékét használom, de úgy tapasztaltam, ebből nincs igazán különbség, úgyhogy bármelyik gluténmentes zsemlemorzsa megfelelő.
A bepanírozott csirkemellet kevés olajon kirántjuk, és betesszük egy hőálló edénybe egymás mellé. A sütés közben a megmosott koktélparadicsomokat félbe vagy negyedbe vágjuk. Pici olívaolajon fokhagymát pirítunk és rátesszük a paradicsomokat. Picit átforgatjuk, átmelegítjük, közben sóval, bazsalikommal és kakukkfűvel ízesítjük. Nagyon kevés ideig, éppenhogy csak kicsit átforrósítjuk, mert még úgyis sülni fog a hússal.
A fűszeres paradicsomokat ráhalmozzuk a húsiszeletekre, és erre kerülnek a mozarella karikák. Az egészet betesszük a sütőbe és addig sütjük, amíg ráolvad a sajt.

Köretként szinte bármi jó hozzá, krumplipürétől a rizibiziig. Mi most, hogy belevigyünk egy kis változatosságot, kukorica polentát (puliszka) készítettünk. Ha köretről van szó, hajlamosak vagyunk mindig burgonyában és rizsben gondolkozni, pedig rengeteg félét lehet csinálni, csak egy kis fantázia kell.
Ezt a köretet nemrégiben egy hotelben láttam. Mivel a nyaraláskor amúgy is nehéz az étteremben étkezés, nagyon megörültem, amikor a szokásos grillezett natúr hús mellé végre nemcsak rizst ehettem. Megláttam a kukorica polenta feliratot és rohantam is a pincértől megérdeklődni, hogy miből is készítették. Nagyon gusztusosan nézett ki és nagyon finom volt, így hát kipróbáltuk itthon is. A gluténmentes kukoricadarát meg kell főzni (dupla annyi víz, mint dara). Elég nehéz vele dolgozni, mert nagyon hamar megdagad és besűrűsödik, ezért a férjünket/párunkat be is foghatjuk. :) 5-10 perces főzés után beleöntjük egy tepsibe és 20-25 percig sütjük. Lehet különböző fűszerekkel ízesíteni, mi hagymát és szalonnát pirítottunk, amit a tetejére tettünk és így tettük a sütőbe. A képen látható az eredmény.

2009. 09. 15.

Wok-ban sült pulyka thai zöldséggel, tojásos rizzsel



Ha gyorsan szeretnénk valami egészséges vacsit főzni, vagy nem szeretnénk hétvégén sokat pepecselni, ez egy remek módszer.
A Findus nevű gyártó sokféle Wok zöldségkeveréket árul, amik közül ezek mind gluténmentesek:
Classic, Thai, Vietnamese, Chinese, Deli.

Mi most a thai összeállítást próbáltuk ki, amiben van: sárgarépa, hagyma, zöldbab, bambuszrügy, piros húsú paprika, bébikukorica, kínai gomba.
A wok-ban olajat forrósítottunk, amiben egy kis újhagymát és fokhagymát pirítottunk, majd beletettük a csíkokra vágott pulykamellet. A fűszerezéshez kifejezetten Wok fűszerkeveréket használunk (Házi Piros Paprika Kft.), amit szójaszósszal egészítettünk ki.
Amikor a hús félig megpuhult, hozzáadtuk a felolvasztott zöldségkeveréket és együtt készre sütöttük.
Köretként tojásos rizst készítettünk, ami szintén nagyon egyszerű. A rizst megfőztük, majd a tojásos nokedlihez hasonlóan egy serpenyőben a rizsre tojást ütöttünk. Addig kell kevergetni, amíg a tojás megsül.

Gluténmentes lencseleves


Nem vagyok egy nagy főzelékes, de a lencsefőzeléket kiskorom óta nagyon szeretem. A lencsével leggyakrabban ilyen formában találkoztam. Ettem nagy ritkán lencselevest is, de magamnak még sosem készítettem. Mivel valamelyik héten ezt rendeltem a munkahelyemre a Speko-tól, és nagyon ízlett, gondoltam, megpróbálom itthon is. Meg is lett az eredménye, nagyon fincsi lett. :)
A mai rohanó világban az ember nem mindig tud előre gondolkodni és lencsét áztatni, így rászoktam a konzerves változatra, ami nagyon bevált. Bármikor elő tudom venni és pillanatok alatt tudok este másnapi ebédet főzni, vagy akár munka utáni vacsira. A Bonduelle konzervéből szoktam betárazni, ami gluténmentes.

A leves elkészítése nem túl bonyolult. 1,5-2 liter vízben feltettem a lencsét "főni", sóval, néhány babérlevéllel, 2 kis fej vöröshagymával, 2 gerezd fokhagymával.
Minekután konzervlencséről van szó, nagyon kis ideig kell főzni. Mindössze addig forraltam, amíg a babérlevél ízét felvette és a hagyma megfőtt benne. Egy bögrében kukoricalisztes tejfölt kevertem (1-2 dl tejföl), amit borssal, pirospaprikával és zúzott fokhagymával ízesítettem, majd ezzel behabartam a lencsét. Mielőtt levettem a tűzről, belekarikáztam Saga füstlit, és 1-2 percig még rotyogni hagytam. A virslivel még gazdagabb és laktatóbb, ami persze el is hagyható. (A levesbe belefőzhetünk répát, fehérrépát, és egyéb zöldségeket is.) A tálaláskor megszórtam kis petrezselyemmel, amitől nemcsak színesebb, de ízesebb is kicsit.

Gyömbéres lazac újkrumplival


Valahogy én sosem voltam egy nagy halimádó. Leginkább a sok szálka miatt, hisz mennyi macerával jár egy jóízű falatot megenni. :)
Mostanában viszont valahogy rákaptam, na nem az ezernyi szálkát tartogató halszeletekre, de a lazacfilé abszolút a top lett.
Igaz, hogy nem a legolcsóbb "szórakozás", de megéri a pénzét, és nem mellesleg állati egészséges. ("A lazac az olajos halak egyike, magas Omega 3 zsírsavakban és fehérjében, de kiváló szelén, B12, B6, D vitamin és magnézium forrás is. A rendszeres lazacfogyasztás erősíti az immun-, ideg-, szív- és érrendszert, megelőzi a magas vérnyomást, megvéd agyvérzés, infarktus, rákos daganatok kialakulása ellen.")
A lazacot is sokféleképp el lehet készíteni, van is egy megszokott receptem, de most kipróbáltam egy másikat és nagyon bevált. Magát a lazacfilét vagy megvesszük és azonnal elkészítjük, vagy szoktunk mirelit szeleteket is venni, amiből egy doboz elegendő kettőnknek egy ebédre.

Az elkészítés előtt kiveszem a fagyasztóból és felengedem a lazacfiléket. Ez esetben jó igazi gyömbért használni és nem port. A gyömbért megpucolom és pici darabokra vágom, amit kis olívaolajon megpirítok, így kijönnek teljesen az illatok és ízek belőle, és erre ráhelyezem a halat. Néhány percig a gyömbéren pirítom, mindkét oldalán átsütöm, hogy kérget kapjon. Aztán jöhet egy kis só, bors, valamint szójaszósz és citromlé. Még néhány perc és kész is. Nem szabad túlsütni, az sem baj, ha picit rózsaszín a közepe, bár ízlések és pofonok.
A szójaszószt mostanában fedeztem fel, nagyon intenzív és kellemes ízvilágot ad egyes ételeknek. Ehhez a gyömbéres halhoz nagyon illik. Egyre viszont vigyázni kell glutén szempontból. Sajnos a szójaszószok nagy része tartalmaz búzát, így figyelni kell nagyon a címkére. (Bioboltokban kell keresni.)
Köretként újkrumplit sütöttem sütőben úgy, hogy alaposan megmosva az apró krumplikat héjastúl kettévágtam és betettem egy tepsibe. Pici olívaolajjal meglocsoltam, só, bors és szórtam rá szárított zöldfűszereket. Alufóliával letakarva sütöttem kb. 40 percig, majd fólia nélkül még egy pár percet visszatettem pirulni.

Gluténmentes hagymaleves


A hagymalevest sokféleképp el lehet készíteni, én a legegyszerűbb módszert szoktam alkalmazni. Szeretem, mert gyorsan megvan, finom és laktató.
Ahogy a leves általában attól jó ízes, hogy minél többféle hús vagy zöldség fő benne, ez is akkor nagyon finom, ha többfajta hagymát teszünk bele. Én vegyesen szoktam a lila és vöröshagymát, és mostanában felfedeztem a sonkahagymát, ami zsengébb a vöröshagymánál és talán finomabb is. Ezenkívül a rengeteg fokhagyma sem marad el természetesen. :) (Nálunk alapvetően nagy mennyiségben fogy a fokhagyma, mert nemcsak finom, de nagyon egészséges is.)
A leves elkészítése nagyon egyszerű, sok-sok hagymát karikázok, amit megpirítok egy serpenyőben. A fokhagymát csak a végén egy picit teszem bele, nehogy megégjen. Közben felteszem a vizet forrni, egy kis sóval és ételízesítővel. Amikor a hagyma már üveges és kicsit összeesett, a lobogó vízbe teszem és kb. 20 percig főzöm. Mielőtt levenném, egy kis kukoricalisztes tejföllel behabarom, így is hagyom párat rotyogni és kész is.
Tálaláskor én mindig teszek a tányérba pirított kenyérkockákat, arra merve a forró levest, majd a végén megszórom reszelt sajttal, amitől nagyon finom és laktató is.
Amire glutén szempontjából figyelni kell ennél az ételnél, az az ételízesítő, tejföl és sajt (na és persze a pirított kenyér). Az ételízesítők terén vita folyt sokáig a delikát és vegeta közt, a jelenlegiek alapján a sima vegeta nem jó, csak a speciális mediterrán ízesítésű, amire rá is van írva, hogy gluténmentes. Ezenkívül megfelelő pl. a Házi Piros Paprika Kft. Vito ételízesítője, illetve a Szegedi Paprika Boszorkány ételízesítője.

A sajt esetében sok gyártó termékei használhatóak, ez esetben megfelelő egy trapista, amiből én pl. az Óvártej termékét szoktam megvenni. (Gyakran megveszek egy egész kereket, felnegyedelem, és a negyedeket külön-külön lefagyasztom. Mivel mi csak ketten vagyunk és a zsírtartalom miatt leginkább csak én eszem ilyen sajtokat, így sokkal praktikusabb és bármikor elővehetek egy kis sajtot a mélyhűtőből.)

A tejfölből eleinte Danone-t használtunk, de már régóta nem garantálják a gluténmentességet, ezért én áttértem a Mizo-Sole termékcsaládra. Mivel nálunk a zsírtartalom is számít, mi a kék dobozos Mizo tejfölt szoktuk venni.

A pirított kenyérkockákat a saját sütésű kenyeremből szoktam elkészíteni (a kenyeret a korábbiakban leírtak alapján a Mester család kenyérporából készítem). A kenyérkockákat akár serpenyőben is meg lehet pirítani, de a pirítószacsi segítségével kenyérpirítóban is könnyedén elkészíthető.

2009. 08. 20.

Gluténmentes linzer

A tűzijáték már elég régóta nem dob fel, sokkal inkább az édesség :) Már jó ideje készülök kipróbálni a linzersütést, mivel ezt korábban gluténos variációban sem készítettem, kíváncsi voltam, hogy sikerül gluténmentes lisztből.

Hozzávalók:
70 dkg Coelipan liszt
pici sütőpor vagy szódabikarbóna
15 dkg Rama
20 dkg porcukor
vaníliáscukor (DrOetker, Haas)
2 tojás
1,5 dl tej (pl. Sole, Mizo)


Én ennek a felét csináltam, de így is rengeteg készült, szerintem 4 személyre is bőven elég.
A lisztbe belemorzsoltam a vajat, majd hozzáadtam a többi összetevőt. Eleinte nagyon ragadós a tészta, de idővel kezelhető, és miután pihent a hűtőben 1-2 órát, már teljesen jó a gluténmentes lisztből is. Meglepően jól kezelhető és nyújtható.
Vékonyra kinyújtottam és recés szélű pogácsaszaggatóval megformáztam és a tetejét megkentem tojással. Kb. 20 percig sütöttem 180 fokon. Szép aranybarnára sült, puha és kellemes állagú aprósüti lett. Lekvárral, csokiöntettel vagy ízlés szerint bármivel összeragasztható, de magában is teljesen ehető :)

Rakott krumpli


Miután hazajöttünk Nagymarosról, nagyon megéheztünk, mert megjártuk még a váci kórházat, ami természetesen nem két perc..
Úgy döntöttünk, csinálunk egy nagy adag rakott krumplit, mert azt is rég ettünk már :)
Ezt is nagyon egyszerű gluténmentesen elkészíteni, igazából csak a tejföl és kolbász az, amire oda kell figyelni, én a Mizo tejfölt és a gyulai száraz kolbászt szoktam használni. Szerintem ez az egyik legfinomabb kolbász egyébként is, ez adja a legfőbb ízét az egésznek.
A másik fontos dolog, hogy ne csak a tetejére kerüljön tejföl, hanem a sorok közé is, mert így a kolbász és tojás megízesíti a tejfölt, ami szépen végigcsorog a sorok közt..
Az elkészítés is nagyon egyszerű, megfőzöd a krumplikat (héjában) és a tojásokat is. Amikor megfőttek, felkarikázod őket, és a hagymát, kolbászt is. Én még virslit is szoktam beletenni, de ízlés szerint variálható.
Egy jénai vagy tepsi alját megkensz olajjal, és elkezded rátenni a sorokat: krumpli, tojás, hagyma, kolbász, só, tejföl. A tetejére krumpli majd tejföl kerül, meg lehet szórni sajttal is. Az egész lefedve bemegy a sütőbe kb. 45 percre, majd fedő nélkül még kicsit megpirítod és kész is.

Tojásos nokedli és húsos palacsinta


A héten végre szabin vagyunk, és hétfőn úgy alakult, hogy sikerült kiszabadulni kicsit Nagymarosra. Mivel a csirkepörköltből és a nokedliből is megmaradt, úgy döntöttem elvisszük őket ebédre, hogy a főzésre se kelljen időt szakítani. A pörkölt részéből készült egy kis húsos palacsinta, a galuskára pedig simán ráütöttünk tojást és megettük egy kis salátával.

A húsos palacsintához sütöttünk néhány sós palacsintát, a csirkecombot és mellett pedig lefejtettem és apró darabokra vagdostam. A húst beletöltöttem a palacsintákba, és a maradék húst a lével együtt ráöntöttem a "csomagokra". Rákentünk egy kis tejfölt, és ment is be a sütőbe. Néhány perc és kész is, elég annyi idő, hogy kicsit megpiruljon a teteje.
Máskor darált húsból készítek egy pörköltet, amit a végén egy kis mustárral és tejföllel besűrítek, és a végén leturmixolom az egészet. Ezt a masszát töltöm a palacsintákba, és a tetejét tejföllel megkenve, reszelt sajtot is pirítok rá.